
Medycyna Faktów (J EBM) jest niezależnym czasopismem naukowym, ukazującym się w formie kwartalnika. Pismo nie jest organem żadnego towarzystwa naukowego, w skład Rady Naukowej pisma wchodzą jednak Członkowie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Kardiochirurgicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. W kwalifikacji prac do druku uwzględniane są zasady Deklaracji Helsińskiej, zgody komisji bioetycznych, wytyczne Polskiej Bibliografii Naukowej oraz inne powszechnie stosowane i obowiązujące reguły i przepisy.
Kwartalnik Medycyna Faktów zamieszcza prace oryginalne, poglądowe i inne z zakresu problematyki evidence based medicine oraz artykuły tłumaczone, pochodzące z pism zagranicznych.
Redaktorem naczelnym kwartalnika Medycyna Faktów jest prof. dr hab. n. med. Marek Kuch.
ISSN: 1899-8666 e-ISSN: 2719-4132
DOI: 10.24292 / 01.MF
Indeksowane w: Google Scholar
Polish Medical Bibliography
Aktualne wydanie
Tom 15 Nr 2(55) (2022)
DRODZY PAŃSTWO,
numer drugi „Medycyny Faktów” jest obszerny – zawiera aż 22 artykuły. Dominuje w nich psychiatria, która wraz z neurologią stanowi temat 9 prac. Co ciekawe, ponad połowa z nich to artykuły praktyczne, napisane w coraz częściej stosowanej w „Medycynie Faktów” formie pracy poglądowej przedstawiającej lek, popartej opisem/opisami konkretnych przypadków klinicznych. Tak więc mamy opisy praktyczne: citalopramu, mianseryny, arypiprazolu, wenlafaksyny, lakozamidu, ozanimodu i kwasu walproinowego. Tematykę poglądową psychiatrii i neurologii uzupełnia artykuł porównujący, a właściwie komentarz do porównania dwóch rodzajów terapii – długo działającej podawanej w iniekcjach do klasycznego leczenia wczesnej fazy schizofrenii – oraz drugi artykuł przedstawiający rolę wczesnej diagnostyki i leczenia stwardnienia rozsianego. W „Medycynie Faktów” znalazło się też dużo artykułów z zakresu gastrologii, prezentujących zalety stosowania famotydyny, metronidazolu i mebeweryny. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że prace z serii 10, 11 faktów lub powodów, dla których warto stosować dany lek ponownie są w „Medycynie Faktów” licznie reprezentowane, bo występują aż pięciokrotnie. Do tej kategorii należy też większość pozycji kardiologicznych znajdujących się w tym numerze. Są to: 10 powodów, dla których warto stosować bisoprolol, 10 powodów, dla których warto stosować telmisartan i telmisartan z hydrochlorotiazydem w terapii nadciśnienia tętniczego oraz praca opisująca zalety wieloletniego przyjmowania kandesartanu.
Pediatrzy z kolei prezentują w artykułach publikowanych w „Medycynie Faktów” dane naukowe na rzecz stosowania racekadotrylu w leczeniu ostrych biegunek i korzyści z podawania chemioterapeutyków w zakażeniach układu moczowego. Mamy ponadto w czasopiśmie artykuły dotyczące stosowania frakcji oleju awokado i oleju sojowego w chorobie zwyrodnieniowej stawów i korzyści płynących z zastosowania żelu nimesulidowego w leczeniu bólu z perspektywy fizjoterapeuty. Terapia bólu jest również tematem obszernego artykułu Ból zapalny w narządzie ruchu. Część „Medycyny Faktów” poświęconą przypadkom klinicznym uzupełnia praca na temat leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego ze współistniejącymi zaburzeniami wzwodu lub łagodnym przerostem prostaty. Numer zawiera też artykuł z nurtu medycyny metabolicznej stanowiący rozważania nad długością stosowania liraglutydu w otyłości dla osiągnięcia celów terapeutycznych.
Reasumując – aktualny numer „Medycyny Faktów” jest niezwykle zróżnicowany tematycznie. Życzę więc miłej i wszechstronnej lektury.
Redaktor naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek Kuch
Opublikowane: 2022-06-20