Szanowni Państwo,

oddajemy w Państwa ręce kolejny, drugi w tym roku numer „OphthaTherapy. Terapie w okulistyce”. Znajdą Państwo w nim osiem prac dotyczących terapii zachowawczych oraz leczenia chirurgicznego schorzeń narządu wzroku, napisanych częściowo przez najbardziej znanych okulistów w Polsce.

W dziale Terapie zachowawcze będą mogli Państwo przeczytać prace o dysbiozie powierzchni oka (problemie, który nie jest jeszcze szerzej znany), diagnostyce i leczeniu mętów w ciele szklistym (schorzeniu będącym bardzo częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza okulisty) oraz o diagnostyce i leczeniu zespołu Sjögrena.

W dziale Chirurgia i laseroterapia można będzie się zapoznać z pięcioma pracami na temat leczenia nadmiernego łzawienia spowodowanego zwężeniem punktów łzowych, wpływu laserowej korekcji starczowzroczności na poczucie kontrastu, metod profilaktyki zakażeń pooperacyjnych, a także nowych soczewek wewnątrzgałkowych: nowoczesnych soczewek monofokalnych i stabilności rotacyjnej nowych soczewek torycznych w porównaniu z innymi soczewkami torycznymi.

Na koniec zeszytu, jak zawsze, znajdą Państwo informacje o aktualnych zjazdach okulistycznych w kraju i za granicą. Serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego numeru oraz do dalszej współpracy i publikowania artykułów w „OphthaTherapy. Terapie w okulistyce”.

Życzę Państwu miłej lektury.

Redaktor Naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek E. Prost

Published: 2023-06-30

Sjögren’s syndrome – diagnosis and contemporary therapeutic possibilities

Review article

Oliwia Cwalina, Ada Pandey, Dominika Prokop, Kinga Czarnacka, Małgorzata Gawlak, Bartosz Kuźlik, Katarzyna Guzek, Ismael Alsoubie, Alicja Chmura-Hołyst, Anna Roszkowska, Ilona Pawlicka, Agnieszka Piskorz, Maciej Kozak

110-115