Szanowni Państwo,

pomimo pandemii koronawirusa kolejne zeszyty „OphthaTherapy. Terapie w okulistyce” wydawane są bez opóźnień. Podobnie jak w numerze 1/2020, tak w obecnym – drugim w tym roku zeszycie czasopisma znajdą się publikacje związane z problemami okulistycznymi w czasie epidemii koronawirusa. Dwie z nich to raporty specjalne dotyczące kontaktologii w dobie koronawirusa oraz konsekwencji związanych ze spadkiem zgłaszalności chorych okulistycznych w czasie epidemii. Na pewno zainteresuje Państwa również wywiad z konsultantem krajowym ds. okulistyki prof. dr. hab. n. med. Markiem Rękasem poświęcony bardzo aktualnemu obecnie tematowi bezpieczeństwa zabiegów okulistycznych w czasie epidemii koronawirusa.

Oprócz materiałów związanych z epidemią koronawirusa w niniejszym numerze znajdą Państwo 11 innych publikacji dotyczących problemów leczenia schorzeń narządu wzroku. Najwięcej z nich poświęconych jest terapii chorób siatkówki i naczyniówki. Omawiają one perspektywy zastosowania klinicznego nowego implantu RENEXUS® w teleangiektazjach okołoplamkowych, leczenia zapaleń błony naczyniowej, siatkówki i nerwu wzrokowego w przebiegu boreliozy, użycia nowego leku – adalimumabu w terapii zapaleń naczyniówki oraz laseroterapii siatkówki. Na pewno z zainteresowaniem przeczytają Państwo artykuł naszych koleżanek z Bułgarii poświęcony zmianom powierzchni oka w zespole bezdechu sennego. Pozostałe prace dotyczą leczenia orbitopatii tarczycowej, jaskry, zaćm wikłających, zapalenia worka łzowego, indywidualnego podejścia do terapii zespołu suchego oka oraz ultrasonografii gałki ocznej.

A więc przekrój zagadnień, z którymi będą się mogli Państwo zapoznać, czytając prace zamieszczone w obecnym zeszycie „OphthaTherapy. Terapie w okulistyce”, jest bardzo szeroki i zapewne każdy z Czytelników znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Published: 2020-06-30