DRODZY PAŃSTWO

Przed Państwem „Medycyna Faktów” numer 2 w roku 2024. To duża pozycja – zawiera 20 artykułów na prawie 160 stronach – a ponadto tym razem jest szczególnie zróżnicowana tematycznie. Dominują w nim zagadnienia z zakresu chorób serca i naczyń, ale można też znaleźć wiedzę z zakresu 13–14 kierunków medycznych. Co więcej, wiele artykułów jest z pogranicza różnych specjalności medycznych lub wręcz prezentuje wiedzę interdyscyplinarną. Obserwując rozwój „Medycyny Faktów” w dłuższym okresie, można nawet wysnuć wniosek, że interdyscyplinarność jest kierunkiem, w którym podąża nasze czasopismo.

Mam też drugą obserwację, którą uważam za bardzo pozytywną. Pismo stale ewoluuje, zmieniając rodzaje preferowanych form artykułów. Być może jest to ewolucja piszących, a być może takie jest zapotrzebowanie. W każdym razie nasze czasopismo za tym trendem podąża. Rozpoczęliśmy od opisów i komentarzy dużych, ważnych badań klinicznych, ale wraz z rozwojem pismo bardzo się upraktyczniło i przedstawia liczne opinie praktyków z różnych dziedzin medycyny. Względnie niedawno mocno obecne były przypadki kliniczne, czy też liczne fakty i dowody, dla których warto stosować dany medykament, aktualnie zaś dominują opinie oparte na EBM, a także, coraz częstsze, spojrzenia oczami praktyka. Jest prawdą, że dużo zależy od naszej kwalifikacji danego artykułu, ale ogólna tendencja jest wyraźnie widoczna.

Jak w każdym numerze „Medycyny Faktów” również w bieżącym mamy liderów pisma. Na najwyższym podium stanęły aż trzy osoby, które napisały po dwa artykuły, to: prof. Dorota Waśko-Czopnik, dr Bartosz Sapilak (bezwzględny lider w ostatnim czasie) oraz prof. Marcin Barylski.

Tyle moich dywagacji, zapraszam więc do lektury naszego pisma, a jest o czym czytać. Życzę miłej lektury.

Redaktor naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek Kuch

Published: 2024-10-31