Szanowni Państwo,
wraz z nadchodzącym końcem roku przekazujemy Państwu nowy numer naszego czasopisma. Staramy się coraz szerzej traktować problematykę związaną ze stwardnieniem rozsianym, włączając w nią także te zagadnienia, którymi nie zajmujemy się bezpośrednio, ale z którymi spotykamy się często (rehabilitacja) lub zdecydowanie rzadziej (stosowanie endoskopowej przezskórnej gastrostomii).
Chciałabym zwrócić Państwa uwagę na to, jak wiele zmieniło się podczas ostatnich lat nie tylko w diagnostyce i leczeniu tej choroby, ale także w jej postrzeganiu przez samych pacjentów, ich pracodawców i kolegów z pracy. Pokazują to wyniki ankiety przeprowadzonej w społeczności ze stwardnieniem rozsianym skupionej wokół portalu TacyJakJa. Wyniki te są bardzo pozytywne. Myślę, że warto się nimi posługiwać w codziennej pracy i optymistycznie rysować przed naszymi chorymi ich przyszłość zawodową, co podkreślają autorzy tego doniesienia. Jest to szczególnie istotne dla chorych, którzy stają na początku procesu diagnostycznego lub u których właśnie rozpoznano chorobę. Aby móc się zmierzyć z problemami emocjonalnymi naszych pacjentów, które mogą wystąpić na każdym etapie choroby, warto zapoznać się z artykułem przygotowanym przez psychologa i neuropsychologa. Tekst ten może się wydać Państwu trudny, jednak uważam, że stanowi cenne uzupełnienie wiedzy lekarza, który musi przekazać choremu nie zawsze pozytywne informacje. Wiedza, nawet teoretyczna, o emocjach i reakcjach pacjentów może znacznie ułatwić zrozumienie wielu zachowań i poprawić relacje lekarz–pacjent.
Zachęcam Państwa także do zapoznania się z pozostałymi artykułami w bieżącym numerze – sądzę, że wszystkie są bardzo interesujące i zasługują na poświęcenie im uwagi.
Z życzeniami spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia
Redaktor Naczelna
dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
Opublikowane: 2013-12-31