Kwartalnik "MS Report" to recenzowane czasopismo naukowe publikujące prace z zakresu stwardnienia rozsianego i neurologii. Zachęcamy do zgłaszania: prac oryginalnych, artykułów przeglądowych, opisów przypadków, krótkich komunikatów, listów badawczych, hipotez, raportów konferencyjnych i listów do redakcji. Czasopismo nie pobiera opłat za publikację.
ISSN: 2084-9435 DOI: 10.24292/01.MS
Aktualne wydanie
Tom 13 Nr 3(48) (2024)
Szanowni Czytelnicy,
z radością oddajemy w Państwa ręce nowy numer „MS Report”. Tym razem tematyka poruszana na naszych łamach jest odzwierciedleniem niektórych obszarów będących w centrum zainteresowania tegorocznej konferencji ECTRIMS.
Cieszymy się, że jako jedni z pierwszych możemy przedstawić omówienie nowej propozycji zmian kryteriów rozpoznawania stwardnienia rozsianego (kryteriów McDonalda). Doktor habilitowany Przemysław Puz z Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z lek. Karoliną Wychowaniec z Oddziału Neurologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach przygotowali bardzo praktyczne podsumowanie zagadnienia ze wskazaniem szczególnych aspektów, na które warto zwracać uwagę w codziennej praktyce. Nowe propozycje kryteriów mają ułatwić postawienie diagnozy, zwłaszcza u osób, u których nie można było wcześniej postawić rozpoznania.
Dalsze odniesienia do ECTRIMS 2024 znajdziemy w artykule lek. Marka Hałasa z Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dokonał on niezwykle cennego klinicznie omówienia fenotypów choroby. Nowe klasyfikacje w coraz większym stopniu uwzględniają elementy kliniczne i radiologiczne, z coraz większym naciskiem na badania neuropsychologiczne oraz coraz większą liczbę biomarkerów. Być może w przyszłości pozwoli to na dokładniejsze przewidywanie przebiegu choroby i personalizowanie leczenia.
Powraca temat zakażenia wirusem Epsteina–Barr w odniesieniu do ryzyka rozwoju stwardnienia rozsianego. Specjalnie dla naszych Czytelników sprawą zajęła się dr Ewelina Kuczko-Piekarska z Poradni Leczenia Stwardnienia Rozsianego 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy. Autorka nie tylko opisała zakażenie EBV, w tym rolę mononukleozy, ale także odniosła się do roli tego zakażenia jako czynnika spustowego, również z uwzględnieniem uwarunkowań genetycznych i środowiskowych, a co najważniejsze – wskazała, jakie są perspektywy związane z prewencją infekcji EBV i jakie może to mieć znaczenie dla zmniejszania ryzyka rozwoju stwardnienia rozsianego.
Ostatni artykuł, pióra dr Nataszy Blek z Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii NEUROSPHERA, został poświęcony tematowi farmakoterapii w hamowaniu progresji niezależnej od rzutów. W związku z szybkim postępem w zakresie nowych leków stosowanych w stwardnieniu rozsianym otwierają się także nowe możliwości terapii, w tym trudnego w leczeniu parametru, jakim jest postęp choroby niezwiązany bezpośrednio z jej aktywnością. Chociaż możliwości leczenia w tym zakresie są nadal ograniczone, to trwające badania dają nadzieję na przybliżenie się do skutecznej terapii.
Mamy nadzieję, że zaproponowana tematyka spotka się z Państwa życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem.
Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
dr n. med. Agnieszka Piechal
Opublikowane: 2024-09-30