Szanowni Państwo,
z wiosenną radością przekazuję w Państwa ręce pierwszy tegoroczny numer czasopisma „MS Report”. Autorzy przesłanych do nas prac skupili się w dużej mierze na zagadnieniu leczenia II linii.
Pierwszy artykuł dotyczy wymogów zarówno obligatoryjnych – formalnych i organizacyjnych, jak i dodatkowych, które musi spełnić jednostka, aby móc realizować program lekowy w przypadku niepowodzenia terapii lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego. Druga praca została poświęcona skuteczności i bezpieczeństwu jednego z leków stosowanych po niepowodzeniu terapii lekami I linii. Otrzymane wyniki należy traktować jako wstępne, ponieważ uzyskano je w trakcie krótkiej (rocznej) obserwacji, prowadzonej w małej grupie chorych.
Myślę, że wielu z nas z zainteresowaniem sięgnie po opracowanie dotyczące ordynowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych przez personel pielęgniarski. Nowelizacja ustaw o zawodach pielęgniarki i położnej uprawniła przedstawicieli tych zawodów do ordynowania niektórych leków i wyrobów medycznych samodzielnie lub jako kontynuacji zleceń lekarskich.
W przypadku chorób przewlekłych, w tym stwardnienia rozsianego, wpisuje się ona w realizację idei kompleksowej opieki. Z drugiej strony nowy zapis ustawy wywołał wiele kontrowersji dotyczących zakresu nowych uprawnień. Funkcjonowanie takiego modelu będziemy mogli jednak ocenić i korygować dopiero w dłuższej perspektywie.
Życzę miłej lektury w ciepłe, słoneczne dni…
Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
Opublikowane: 2016-03-31