Ordynowanie leków i wyrobów medycznych – nowe uprawnienia personelu pielęgniarskiego Artykuł przeglądowy
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej rozszerzyła dotychczasowe uprawnienia personelu pielęgniarskiego i położniczego o możliwość ordynacji produktów leczniczych i wyrobów medycznych samodzielnie lub w ramach kontynuacji zleceń lekarskich.
Możliwość korzystania z uprawnienia warunkowana jest odpowiednim poziomem wykształcenia i odbyciem kursu specjalistycznego. Uprawnienie to, zwłaszcza w zakresie wypisywania recept i zleceń na wyroby medyczne, nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do prowadzenia holistycznej opieki nad pacjentem ze schorzeniem przewlekłym, takim jak stwardnienie rozsiane. Wpisuje się ono również w koncepcję modelu kompleksowej opieki nad chorym w warunkach ambulatoryjnych, hospitalizacji i opieki domowej. Podobne rozwiązania w różnym zakresie wprowadzono w wielu innych krajach. Zapewnia ono korzyści przede wszystkim dla pacjentów, zwłaszcza w zakresie opieki koordynowanej, a także rozwój kompetencji własnych personelu pielęgniarskiego.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Copyright © by Medical Education. All rights reserved.
Bibliografia
2. Ustawa z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Dz.U. z 2014 r., poz. 1136.
3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2015 r. w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wykazu wyrobów medycznych i wykazu badań diagnostycznych. Dz.U. z 2015 r., poz. 1739.
4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2015 r. w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne. Dz.U. z 2015 r., poz. 1971.
5. Program kursu „Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych”. Warszawa 03.11.2015, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.