Szanowni Państwo,
zakończył się czas letniego wypoczynku i wakacyjnych podróży. My także powracamy do Państwa z nowym numerem „MS Report”. Tym razem proponujemy zapoznanie się z przygotowanym przez prof. Andrzeja Potemkowskiego opracowaniem dotyczącym mózgowo-rdzeniowej niewydolności żylnej i jej leczenia jako opcji terapeutycznej w stwardnieniu rozsianym. Wielu chorych pyta swoich neurologów nie tylko o możliwość zastosowania tej metody, ale także o jej skuteczność i bezpieczeństwo. Warto podkreślić, że należymy do jednego z niewielu krajów, w których przeprowadza się procedurę angioplastyki żył szyjnych. Wielu chorych decyduje się na jej zastosowanie pomimo bardzo wysokich kosztów. Na obecnym etapie wiedzy nie wiadomo, czy istnieje związek między występowaniem przewlekłej mózgowo-rdzeniowej niewydolności żylnej a SM. Nie udowodniono wpływu jej leczenia na poprawę stanu neurologicznego chorych z SM.
Proponujemy Państwu także opis przypadku chorej z SM poddanej kolejnym terapiom pierwszego i drugiego rzutu. Mamy nadzieję, że doświadczenie Autorów może stanowić praktyczną wskazówkę. Być może mieli Państwo w swojej dotychczasowej praktyce spostrzeżenia lub trudności, którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami – zapraszamy do przesyłania opisów przypadków.
Dla pacjentów przygotowaliśmy przegląd podstawowych informacji dotyczących spastyczności. Dr Tomasz Berkowicz w zwięzły i przystępny sposób opisuje leki i metody pozafarmakologiczne stosowane w walce z objawem, który dotyczy znacznej grupy naszych chorych.
Mam nadzieję, że przygotowane przez Autorów artykuły spotkają się z Państwa zainteresowaniem i umilą czas w długie jesienne wieczory.
Z poważaniem
Redaktor Naczelna
dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
Published: 2013-06-30