Szanowni Państwo,
w bieżącym numerze kontynuujemy tematykę przewodnią przywoływanej w poprzednim numerze „MS Report” konferencji poświęconej przewlekłej postaci stwardnienia rozsianego.
Dwa pierwsze artykuły dotyczą farmakoterapii tej trudnej zarówno diagnostycznie, jak i terapeutycznie postaci choroby. Przygotowali je specjaliści z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Polecam Państwa uwadze artykuł doc. Beaty Zakrzewskiej-Pniewskiej dotyczący problemów i perspektyw immunoterapii postępującej postaci stwardnienia rozsianego. Myślę, że z zainteresowaniem zapoznają się Państwo także z przeglądem przygotowanym przez dr Aleksandrę Podlecką-Piętowską i dr Monikę Nojszewską, a dotyczącym obecnie dostępnych możliwości leczenia tej postaci stwardnienia rozsianego z punktu widzenia neurologa.
Cieszymy się bardzo, że możemy zaprezentować Państwu artykuł dr Marioli Kosowicz skupiający się na wybranych przyczynach i konsekwencjach wypalenia zawodowego u lekarzy pracujących z pacjentami cierpiącymi na zaawansowaną chorobę. Myślę, że wielu z nas poświęca swój czas i energię chorym, ale rzadko myśli o swoim samopoczuciu i konsekwencjach zaniedbywania własnych potrzeb. Tymczasem również ze względu na dobro naszych pacjentów powinniśmy w większym stopniu brać pod uwagę własne samopoczucie i dbać o szeroko pojętą higienę pracy, chociaż zdajemy sobie sprawę, że warunki, w jakich pracujemy, nie zawsze temu sprzyjają.
Od 20 lat jesteśmy świadkami postępu, jaki dokonuje się w terapii MS. Obecnie na naszym rynku jest dostępnych już kilkanaście preparatów. Ostatni artykuł stanowi krótki opis ich podstawowych właściwości farmakokinetycznych i interakcji, w które mogą wchodzić z innymi lekami. Taka wiedza jest istotna nie tylko ze względu na uzyskanie najlepszej skuteczności, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa terapii.
Życzę Państwu miłej lektury w pierwsze jesienne dni.
Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
Published: 2016-09-30