Szanowni Państwo,

grudzień to czas podsumowań i refleksji. Oddajemy w Państwa ręce 11., pojubileuszowy numer naszego czasopisma. Jesteśmy bardzo dumni, że dzięki naszym Autorom i Czytelnikom możemy dzielić się wiedzą i nowymi osiągnięciami dotyczącymi różnych aspektów stwardnienia rozsianego. Cieszymy się, że „MS Report” spotyka się z zainteresowaniem nie tylko lekarzy, lecz także pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia.

W bieżącym numerze znajdziecie Państwo sprawozdanie z konferencji poświęconej postępom w neuroimmunologii klinicznej, organizowanej po raz kolejny przez prof. Jacka Losy’ego. Konferencja ta odbyła się już po raz czwarty, a o jej randze świadczy fakt, że zaproszenie do wygłoszenia wykładów przyjęli wybitni zagraniczni profesorowie, wśród nich m.in. prof. Offner, prof. Vandenbark, prof. Korczyn oraz prof. Weinshenker. Na pewno nazwiska tych i innych wykładowców są wielu z nas dobrze znane z publikacji naukowych i wykładów konferencyjnych.

Myślę, że z zainteresowaniem Czytelników spotka się przegląd wytycznych będących podstawą do stosowania I i II linii terapii w ramach programu terapeutycznego NFZ. Na pewno warto znać wytyczne różnych zespołów ekspertów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, które stały się podstawą do refundacji leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce.

Państwa uwadze polecam także artykuł zawierający wyniki badania dotyczącego poczucia jakości życia chorych na stwardnienie rozsiane. Chociaż wiele już na ten temat napisano, to nadal wydaje się, że problem kompleksowej opieki nad chorymi ze stwardnieniem rozsianym jest niedoceniany, a często nawet niezauważany. Mam nadzieję, że nowy rok przyniesie oczekiwane zmiany nie tylko w tym zakresie.

W imieniu Zespołu Redakcyjnego i własnym życzę Państwu i Państwa Bliskim spokoju, chwili wytchnienia w rodzinnej atmosferze oraz radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2014-12-31