Drodzy Czytelnicy,

witam Państwa w kolejnym roku wydawania „MS Report”. Tym razem mam przyjemność przedstawić Państwu dr Agnieszkę Piechal, która dołączyła do grona zespołu redakcyjnego jako zastępca redaktora naczelnego. Dr Piechal jest neurologiem i farmakologiem, a bieżący numer czasopisma powstał dzięki jej pomysłom i znacznemu udziałowi. Mam nadzieję, że proponowana przez nas tematyka przypadnie Państwu do gustu.

Jako pierwszy proponujemy przegląd zasad terapii rzutowej postaci stwardnienia rozsianego przygotowany przez dr. Jacka Zaborskiego z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Autor poruszył w nim między innymi zagadnienie terapii spersonalizowanej, która stanowi cel naszych działań, choć nadal pozostaje raczej w sferze dążeń niż realnych możliwości.

Kolejny artykuł stanowi przedstawienie okrelizumabu – leku zarejestrowanego niedawno do stosowania także w pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego. Lekarz Łukasz Smoliński z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie dokonał przeglądu danych, na podstawie których Europejska Agencja Leków wydała zgodę na dopuszczenie okrelizumabu do obrotu. Lek na razie nie jest dostępny w ramach programu terapeutycznego w Polsce, ale zarówno lekarze, jak i pacjenci z niecierpliwością oczekują na możliwość jego zastosowania.

Polecamy Państwa uwadze opis przypadku przygotowany przez lek. Weronikę Golec, dr Joannę Tarasiuk oraz dr hab. Alinę Kułakowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Autorki przedstawiają przypadek pacjentki leczonej natalizumabem przez 14 lat, u której podjęto decyzję o wydłużeniu czasu między kolejnymi dawkami leku w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia postępującej wieloogniskowej leukoencefalopatii. Działanie to okazało się zasadne. Z jednej strony spowodowało obniżenie wskaźnika przeciwciał, z drugiej zaś pozwoliło na utrzymanie skuteczności stosowanej terapii.

Na koniec zachęcamy do zapoznania się z wynikami badania pilotażowego poświęconego aktywności zawodowej chorych na stwardnienie rozsiane i czynnikom, które mogą na tę aktywność wpływać. Artykuł, opracowany w ramach pracy licencjackiej pani Marleny Polak pod opieką dr Anny Staniszewskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, stanowi cenne uzupełnienie wiedzy o problemach, z jakimi borykają się nasi pacjenci.

Zachęcamy Państwa do lektury i życzymy, aby wiosna rozpieszczała nas ciepłem i słoneczną pogodą.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2018-03-31