Szanowni Państwo,

przekazujemy nowy numer „MS Report”. Mam nadzieję, że praktyczne okaże się opracowanie przygotowane przez panią docent Iwonę Sarzyńską-Długosz z II Kliniki Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii na temat postępowania w spastyczności. Przedstawiono w nim metody dostosowane indywidualnie do stanu pacjenta i obejmujące np. eliminację czynników wywołujących i nasilających to zaburzenie oraz farmakoterapię i metody niefarmakologiczne.

Zwracam Państwa uwagę na podsumowanie najnowszych doniesień dotyczących długoterminowej skuteczności i bezpieczeństwa okrelizumabu zarówno w postaci rzutowej, jak i pierwotnie postępującej stwardnienia rozsianego przygotowane przez panią docent Mariolę Świderek-Matysiak z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Myślę, że warto śledzić kolejne doniesienia na temat tego leku, który choć nadal jest niedostępny w ramach programu terapeutycznego, budzi ogromne nadzieje zarówno lekarzy, jak i pacjentów, szczególnie tych cierpiących na postać pierwotnie postępującą choroby. Jako ostatnie polecam Państwu opracowanie poświęcone karmieniu piersią u kobiet ze stwardnieniem rozsianym. Została w nim przedstawiona bieżąca wiedza, przede wszystkim dotycząca możliwości i ograniczeń stosowania leków przez kobiety karmiące. Wprowadzanie na rynek nowych leków powoduje, że pojawia się coraz więcej pytań związanych z tym, czy przedostają się one do mleka matki i czy mogą szkodzić dzieciom. Pochodzące z badań na zwierzętach informacje na ten temat są niepełne i mogą nie odzwierciedlać całkowicie warunków w organizmie ludzkim.

Mam nadzieję, że w oddawanym numerze każdy z Państwa znajdzie treści, które okażą się zarówno interesujące, jak i przydatne w codziennej praktyce.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2019-03-31