Szanowni Czytelnicy,

oddaję w Państwa ręce nowy numer „MS Report”, w dużej mierze poświęcony zagadnieniom związanym z nowym dostępnym w Polsce lekiem, którym jest okrelizumab, budzący duże nadzieje zarówno wśród pacjentów z MS, jak i opiekujących się nimi lekarzy.

Pierwsze doniesienie przygotowane przez doc. Waldemara Brolę z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Oddziału Neurologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Końskich jest cennym podsumowaniem wiedzy na temat profilu polskich chorych z postacią pierwotnie postępującą stwardnienia rozsianego. To populacja pacjentów, która przez wiele lat była pozbawiona możliwości stosowania nowoczesnych terapii o udowodnionym wpływie na postęp choroby i nie mogła czerpać korzyści z kolejnych, nowych leków rejestrowanych do stosowania w MS o przebiegu rzutowo-remisyjnym.

W kolejnym artykule zespół kierowany przez dr. Andrzeja Tutaja z Klinicznego Oddziału Neurologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie przedstawia przypadek pacjenta z aktywną postacią rzutowo-remisyjną choroby, u którego pomimo terapii klasycznymi lekami I linii nie udało się uzyskać stabilizacji przebiegu choroby, co nastąpiło po zastosowaniu okrelizumabu. Autorzy wskazują, że w aktywnych postaciach MS bardziej skuteczna niż leczenie eskalacyjne może być terapia indukcyjna.

Ostatnie doniesienie stanowi zbiór wskazówek dotyczących stosowania okrelizumabu przygotowanych pod opieką prof. Agnieszki Słowik z Uniwersytetu Jagiellońskiego – krajowego konsultanta w dziedzinie neurologii. Autorzy poruszyli w nim wiele praktycznych aspektów związanych z lekiem, w tym kwestie monitorowania terapii, szczepień, ciąży, nowotworów czy stosowania innych leków modyfikujących przebieg choroby.

Mam nadzieję, że bieżący numer spotka się z Państwa zainteresowaniem i będzie istotnym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2019-09-30