Szanowni Czytelnicy,

przekazujemy Państwu kolejny numer „MS Report”. Cieszymy się, że nasz redakcyjny kolega – prof. Mariusz Stasiołek, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – zdecydował się podzielić najnowszą wiedzą na temat stwardnienia rozsianego w populacji pediatrycznej, w tym dotyczącą obecnie dostępnych terapii dla tej grupy pacjentów, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Profesor zaznacza, że pomimo istotnych zmian, które dokonały się w zakresie rozpoznawania i leczenia SM w populacji pediatrycznej, konieczne są dalsze działania na rzecz poprawy standardów opieki w tej grupie.

Mamy nadzieję, że z zainteresowaniem zapoznają się Państwo z opracowaniem autorstwa dr Kamili Żur-Wyrozumskiej z Zakładu Dydaktyki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego Szpitala Miejskiego Specjalistycznego w Krakowie. Artykuł podsumowuje bieżące informacje na temat neurofilamentów, ich roli w diagnostyce stwardnienia rozsianego oraz w prognozowaniu jego przebiegu i podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Pani Doktor stwierdza, że chociaż wyniki dotychczasowych badań wskazują, iż neurofilamenty lekkie mogą być przydatne w monitorowaniu przebiegu choroby w codziennej praktyce u pacjentów z SM, to nadal konieczne są badania dotyczące wpływu wieku i chorób współistniejących na zmiany tego parametru laboratoryjnego.

Sądzimy, że bardzo przydatna w praktyce klinicznej okaże się dla Państwa praca przygotowana przez dr Elżbietę Jasińską z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach dotycząca stwardnienia koncentrycznego Balo. Szczegółowy opis epidemiologii, przebiegu klinicznego, metod rozpoznawania oraz strategii leczenia ma dużą wartość praktyczną, tym bardziej że choroba nadal stanowi wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne.

Cieszymy się, że w bieżącym numerze „MS Report” możemy zaproponować Państwu zróżnicowanie tematyczne. Jednocześnie prosimy o wskazywanie interesujących zagadnień, które mogłyby znaleźć swoje miejsce na łamach czasopisma.

Z życzeniami miłej lektury.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2022-03-31