DRODZY PAŃSTWO,

trzeci tegoroczny numer „Medycyny Faktów” jest „na bogato” – 20 artykułów i ponad 100 stron do czytania. Jest tak, gdyż to numer przedświąteczny, a jego bogactwo zawdzięczamy Autorom, którzy wspierają Mikołaja. W numerze dominuje tematyka serca i naczyń (5 artykułów), a tuż za nią znajdują się gastroenterologia i medycyna rodzinna (po 3 artykuły). Dalej – pediatria, anestezjologia i intensywna terapia, neurologia, psychiatria, diabetologia, reumatologia i farmakologia kliniczna. Proszę jednak traktować moje dane statystyczne jako bardzo luźne, bo tematyka artykułów przenika się wzajemnie, a ponadto wiele z nich dotyczy przynajmniej dwóch dziedzin medycyny. Wśród Autorów dominuje niezaprzeczalnie Bartosz Sapilak (nie pierwszy już raz!), a asystują mu Adam Sybilski, Marcin Barylski i Krzysztof Ozierański. Supremacja należy oczywiście do działu EBM – wątpliwości, kontrowersje, opinie, w którym Autorzy przedstawiają własne eksperckie poglądy na różne dziedziny medycyny. W „Medycynie Faktów” są obecne także standardy medyczne okiem praktyka i liczne w tym numerze artykuły opisujące wybór leku w praktyce klinicznej oraz przypadki kliniczne oparte na EBM.

W obecnym numerze znajdziecie Państwo prace z zakresu kardiodiabetologii, pisane z perspektywy zarówno diabetologa, jak i kardiologa, a także poświęcone farmakoterapii nadciśnienia tętniczego. Mamy liczne i zróżnicowane artykuły gastroenterologiczne dotyczące tematyki leczenia czynnościowych zaburzeń jelit oraz przygotowania do planowych zabiegów endoskopowych. Relatywnie dużo miejsca poświęcone jest również zakażeniom okresu jesienno-zimowego oraz ich terapii. Mamy też najnowsze doniesienia poświęcone rosuwastatynie, fakty i mity dotyczące inozyny, drogowskazy terapeutyczne dla fosfomycyny, dobór odpowiednich postaci i formy leku dla kwasu acetylosalicylowego oraz nimesulidu działającego miejscowo, a także betahistynę i preparaty złożone w leczeniu przedsionkowych zawrotów głowy. Do tego możemy jeszcze dołożyć odpowiedzi na pytania: dlaczego warto rozważyć iniekcje domięśniowe na pierwszych etapach terapii?, kiedy należy wybrać sertralinę?, u kogo warto zmienić formoterol na salmeterol?, zawarte w trzech artykułach w „Medycynie Faktów”. Przyznacie Państwo, że różnorodność tematyczna obecnego numeru jest bardzo duża.

Życzę więc Państwu miłej lektury, a także – korzystając z okresu przedświątecznego, w którym opublikowany zostanie ten numer – przede wszystkim miłych, spokojnych (dla tych, którzy takich sobie życzą), a na pewno zdrowych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2024 Roku.

Redaktor naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek Kuch

Published: 2023-11-30