Szanowni Czytelnicy,
oddajemy w Państwa ręce numer naszego czasopisma poświęcony kilku ważnym i zapewne interesującym wielu z nas zagadnieniom. Wracamy do tematu przewlekłej postaci stwardnienia rozsianego, tym razem w kontekście zagadnień epidemiologicznych. Doktor Waldemar Brola i współpracownicy podzielili się z nami wynikami przeprowadzonego w Polsce badania charakterystyki demograficznej i klinicznej populacji z tą postacią choroby. To cenna praca, zważywszy na brak pełnej charakterystyki chorych na stwardnienie rozsiane w naszym kraju. W następnym artykule docent Anetta Lasek-Bal i współpracownicy podsumowali kliniczne metody oceny sprawności ruchowej i pozaruchowej u chorych na stwardnienie rozsiane. Chociaż w codziennej praktyce posługujemy się skalą Kurtzkego, to wiemy, że nie pozwala ona na zdiagnozowanie wszystkich zaburzeń występujących w przebiegu choroby. Autorzy prezentują inne skale, które mogą się okazać przydatne w diagnostyce i monitorowaniu stanu naszych pacjentów.
Cieszymy się, że zagadnienie stosowania leków modyfikujących przebieg choroby i ich wpływu na przebieg ciąży regularnie powraca na łamach naszego czasopisma. Tym razem lekarz Iwona Rościszewska-Żukowska przedstawiła bieżącą wiedzę na temat bezpieczeństwa stosowania leków I linii w aspekcie ciąży. Dzięki monitorowaniu spontanicznemu i nowym danym zmieniają się nasze poglądy na ten temat, co znajduje odzwierciedlenie np. w zmianach w charakterystykach produktów leczniczych. Artykuł ten uzupełnia cenny komentarz doktor Agnieszki Piechal, która jest zarówno neurologiem, jak i farmakologiem klinicznym. Autorka podkreśla, że informacje na temat bezpieczeństwa stosowania leków modyfikujących przebieg stwardnienia rozsianego w ciąży ciągle są ograniczone i właściwa ocena wymaga dalszych badań. W artykule nie ma informacji na temat teryflunomidu, który należy do kategorii X leków stosowanych w ciąży i wymaga specjalnych procedur postępowania w przypadku stwierdzenia ciąży u pacjentki, a nawet podjęcia przez nią decyzji o rozpoczęciu działań prokreacyjnych. Ze względu na cykl wydawniczy w artykule i komentarzu nie został uwzględniony alemtuzumab, który jest dostępny jako lek I linii w ramach programu od maja tego roku.
W bieżącym numerze przedstawiamy także wywiad z radcą prawnym Piotrem Trębickim poświęcony ciągle sprawiającemu trudności interpretacyjne zagadnieniu, jakim jest ustawa Prawo zamówień publicznych. Myślę, że dla wielu z nas to unikalna okazja dowiedzenia się, jakimi prawami rządzi się rynek zamówień publicznych, szczególnie w zakresie zamawiania leków do kontynuacji terapii.
Życząc udanych wakacji, zachęcam Państwa do lektury.
Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
Opublikowane: 2017-06-30