Szanowni Czytelnicy,
cieszymy się, że w imieniu zespołu redakcyjnego możemy przekazać w Państwa ręce kolejny numer czasopisma.
Pierwszy z proponowanych artykułów jest stanowiskiem wypracowanym przez grono ekspertów w dziedzinie neurologii, ze szczególnym uwzględnieniem stwardnienia rozsianego, pochodzących z różnych ośrodków z całej Polski. Rekomendacje szerokiego grona autorów pod przewodnictwem prof. Aliny Kułakowskiej z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dotyczą możliwości zastosowania kladrybiny w tabletkach w sytuacji konieczności klinicznej, poza standardowym protokołem. Jestem przekonana, że rekomendacje mogą stanowić cenną podpowiedź w codziennej praktyce klinicznej.
Pozostając w kręgu przewidywania optymalnej odpowiedzi na leczenie, polecamy Państwu artykuł autorstwa lek. Aleksandry Pogody-Wesołowskiej i prof. Adama Stępnia z Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie dotyczący czynników predykcyjnych skuteczności i bezpieczeństwa terapii kladrybiną podawaną doustnie. Autorzy opracowania jednoznacznie wskazują, że profil pacjenta uwzględniający m.in. czas trwania choroby i jej aktywność oraz liczbę leków stosowanych przed rozpoczęciem leczenia kladrybiną w tabletkach mają istotne znaczenie dla uzyskiwanego efektu terapeutycznego. Co ważne, zostało to potwierdzone w obserwacjach z codziennej praktyki klinicznej, która stanowi dla nas szczególnie cenne źródło informacji.
Ostatni z proponowanych artykułów jest podsumowaniem wiedzy na temat efektów immunologicznych rekonstytucji układu odpornościowego w odpowiedzi na leczenie kladrybiną. Cieszymy się, że dr Kamila Żur-Wyrozumska z Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum zdecydowała się podzielić z naszymi Czytelnikami swoją wiedzą immunologiczną. Poznanie procesów leżących u podstaw skuteczności terapeutycznej kladrybiny oraz zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za limfopenię i możliwość przewidywania czasu jej utrzymywania się może być ważnym czynnikiem determinującym decyzje związane z podejmowaniem leczenia.
Zachęcamy Państwa do lektury
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
dr n. med. Agnieszka Piechal
Published: 2023-03-31