Szanowni Państwo,

oddajemy kolejny, świąteczny numer „MS Report”. Polecam Państwu m.in. lekturę opisu dwóch przypadków, przygotowanego przez zespół pod kierownictwem prof. Drozdowskiego. Autorzy przedstawiają sytuacje, w których przerwanie leczenia immunomodulującego spowodowało progresję choroby lub okazało się nieskuteczne. U obu pacjentek udało się ograniczyć postęp choroby dzięki ponownemu zastosowaniu leku I linii lub wprowadzeniu terapii II linii. Opisane sytuacje kliniczne obrazują możliwości zastosowania leczenia zgodnie z obowiązującym w Polsce programem terapeutycznym stwardnienia rozsianego refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Sądzę, że z zainteresowaniem przeczytają Państwo drugi z artykułów, dotyczący roli i zadań pielęgniarki w opiece nad chorym leczonym fingolimodem. Na pewno informacje w nim zawarte nie będą nowe, ale przypomną nam, jak odpowiedzialna i istotna w procesie kwalifikacji do leczenia i zapewnienia bezpieczeństwa choremu jest rola pielęgniarki.

Ostatnie doniesienie porusza szeroko dyskutowaną rolę witaminy D3 w patogenezie stwardnienia rozsianego. Mam nadzieję, że informacje w nim zawarte, dotyczące m.in. wartości oznaczanych postaci cholekalcyferolu, norm laboratoryjnych dla witaminy D, a także zaleceń suplementacji tą witaminą, będą dla Państwa przydatne.

Życzę miłej lektury w coraz dłuższe wiosenne dni.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2015-03-31