Szanowni Czytelnicy,

polecam Państwu kolejny, ostatni już w 2019 r. numer „MS Report”. Naszym Autorom udało się poruszyć interesujące i uniwersalne zagadnienia. Prof. Iwona Kurkowska-Jastrzębska – kierownik II Kliniki Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii podsumowała aktualną wiedzę na temat monitorowania skuteczności i bezpieczeństwa terapii stwardnienia rozsianego. Uwzględnione zostały także najnowsze leki, dostępne w ramach programu terapeutycznego od listopada 2019 r., w których przypadku doświadczenie kliniczne jest nadal dość ograniczone. Biorąc to pod uwagę, myślę, że szczególnie przydatne może być dla Państwa doniesienie przygotowane przez dr. Arkadiusza Węglewskiego z Kliniki Neurologii Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu Kopenhaskiego przedstawiające własne doświadczenia stosowania okrelizumabu w ośrodku duńskim zgodnie z obowiązującymi tam wytycznymi. Sama z dużym zainteresowaniem przeczytałam nie tylko treści dobrze znane, bo zawarte w charakterystyce produktu leczniczego, ale i – przede wszystkim – te praktyczne oraz będące opiniami pacjentów. Oczywiście nasza obecna wiedza na temat leku, szczególnie w kontekście jego bezpieczeństwa, wymaga dalszego uzupełniania, a dane pochodzące z obserwacji klinicznych i stosowania leku w tzw. rzeczywistym świecie są w tym aspekcie wyjątkowo cenne.

Ostatni artykuł – autorstwa dr. Michała Seweryna oraz mgr Joanny Augustyńskiej i mgr Oli Kizińskiej – stanowi wyliczenie kosztów i zysków stosowania leków II linii w stwardnieniu rozsianym, czyli natalizumabu, fingolimodu, kladrybiny i okrelizumabu, z punktu widzenia świadczeniodawcy. Autorzy w podsumowaniu stwierdzają, że leczenie pacjentów wszystkimi wymienionymi lekami w ramach programu terapeutycznego po niepowodzeniu terapii lekami I linii jest opłacalne dla świadczeniodawców. Kwota finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest wyższa od kosztów realizacji świadczenia w przeliczeniu na jednego pacjenta, niezależnie od jego stanu i wymaganych działań diagnostyczno-terapeutycznych.

Mam nadzieję, że Nowy Rok przyniesie nam codzienną pogodę ducha, radość i satysfakcję zarówno z pracy, jak i życia osobistego, czego serdecznie Państwu życzę w imieniu całego zespołu redakcyjnego.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2019-12-31