Analiza opłacalności finansowej stosowania leków refundowanych w ramach programu lekowego B.46 Artykuł oryginalny

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Michał Seweryn
Joanna Augustyńska
Ola Kizińska

Abstrakt

W badaniu porównano koszty ponoszone przez świadczeniodawców na leczenie pacjentów w ramach programu lekowego B.46 Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego z nakładami finansowymi, które przeznacza na realizację tego programu płatnik publiczny. W ramach programu dostępne są obecnie cztery substancje czynne: fingolimod, natalizumab, okrelizumab i kladrybina. Analiza kosztów wykazała, że leczenie pacjentów wszystkimi wymienionymi lekami w ramach programu B.46 jest opłacalne dla świadczeniodawców, a kwota finansowania przez NFZ jest wyższa od kosztów realizacji świadczenia w przeliczeniu na jednego pacjenta w przedziale od 1611 zł do 2178 zł w przypadku „standardowego” pacjenta. W przypadku pacjenta z chorobami współistniejącymi zysk ten jest mniejszy

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Dział
Artykuły

Bibliografia

1. Zarządzenie nr 75/2018/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.
2. Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2020 r.
3. Opis programu lekowego – Załącznik B.46 do Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2019 r.
4. Katalog świadczeń i zakresów – leczenie szpitalne – programy lekowe – załącznik nr 1k do Zarządzenia nr 75/2018/DGL.
5. Katalog ryczałtów – załącznik nr 1l do Zarządzenia nr 75/2018/DGL.