Szanowni Czytelnicy,

w pierwszym tegorocznym numerze proponujemy Państwu trzy artykuły, bardzo przydatne w codziennej praktyce. Pierwszy z nich został napisany przez specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych – dr. Mariusza Sapułę pod nadzorem prof. Alicji Wiercińskiej-Drapało z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorzy poruszają niezwykle ważny aspekt, jakim jest postępowanie w przypadku pacjenta zarażonego WZW B i WZW C. Znajdziecie w nim Państwo informacje na temat interpretacji badań serologicznych HBV, ryzyka reaktywacji tego zakażenia związanego z różnymi lekami stosowanymi w stwardnieniu rozsianym, zalecanej profilaktyki HBV w zależności od wyników badań dodatkowych, zalecanych schematów szczepienia w ramach profilaktyki zakażenia HBV przed leczeniem immunosupresyjnym oraz postępowania w przypadku stwierdzenia zakażenia HCV u pacjenta ze stwardnieniem rozsianym, i nie tylko.

Kolejne opracowanie przygotowała mgr Magdalena Fac-Skhirtladze, która w latach 2011–2019 była sekretarz generalną Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. W swoim badaniu Autorka szczegółowo prześledziła drogę pacjenta ze stwardnieniem rozsianym w polskim systemie opieki zdrowotnej, wskazując m.in. na niedomagania tego systemu oraz rolę nas, lekarzy, na różnych jego etapach.

Cieszę się, że na łamach „MS Report” gości sprawozdanie z 27. Konferencji Europejskiej Fundacji Charcota autorstwa dr Aleksandry Podleckiej-Piętowskiej z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Annę Kosterę-Pruszczyk. Mam nadzieję, że to doniesienie, poświęcone głównie roli limfocytów B w patogenezie stwardnienia rozsianego, terapiom skierowanym na limfocyty B oraz innym chorobom demielinizacyjnym przebiegającym z obecnością przeciwciał, spotka się z dużym Państwa zainteresowaniem.

Życzę Państwu dużo zdrowia i wytrwałości

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2020-03-31