Szanowni Czytelnicy,

wybuch pandemii COVID-19 zmienił drastycznie nasze codzienne życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe. W życiu zawodowym musimy nie tylko mierzyć się z niebezpieczeństwami, jakie niesie zakażenie dla osób przewlekle chorych, lecz także odpowiedzieć na pytanie, na ile leki stosowane w przewlekłych schorzeniach mogą wpływać na ryzyko i przebieg ewentualnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Pierwszy z prezentowanych w bieżącym numerze artykułów autorstwa dr. Marcina Wnuka i wsp. z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum omawia praktyczne aspekty dotyczące zmian w funkcjonowaniu poradni dla chorych ze stwardnieniem rozsianym, organizacji wizyt, bezpiecznego przeprowadzania badań koniecznych u naszych pacjentów oraz dożylnego podawania leków, a także dostarcza cennych wskazówek dotyczących leczenia modyfikującego przebieg SM w czasie pandemii COVID-19.

Prof. Iwona Kurkowska-Jastrzębska z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii przygotowała przegląd bieżącej wiedzy na temat leków stosowanych w terapii modyfikującej przebieg stwardnienia rozsianego w kontekście ich wpływu na rozwój infekcji COVID-19. Sądzę, że takie podsumowanie i przytoczenie rekomendacji dotyczących leczenia immunomodulującego SM w dobie pandemii jest bardzo przydatne w naszej codziennej pracy.

Autorzy obu powyżej przytoczonych artykułów są zgodni co do tego, że prawdopodobnie SARS-CoV-2 zasili pulę wirusów bytujących na stałe w naszej populacji i powinniśmy nauczyć się funkcjonować w jego obecności.

Odchodząc nieco od tematyki zakażeń wywołanych przez wirus SARS-CoV-2, dr Aleksandra Podlecka-Piętowska z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawiła aktualną wiedzę na temat rozpoznania i diagnostyki różnicowej chorób ze spektrum zapalenia rdzenia i nerwów wzrokowych. W podsumowaniu swojego opracowania wskazała, że pomimo wielu trudności, jakie ono nastręcza, warto spróbować ustalić właściwe rozpoznanie, ponieważ od niego zależy skuteczność leczenia chorych.

Mam nadzieję, że numer „MS Report”, który oddajemy w Państwa ręce, będzie nie tylko ciekawy, lecz także – przede wszystkim – przydatny w codziennej praktyce i zapewni Państwu większe poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania trudnych decyzji, szczególnie w obszarach, w których nadal nasza wiedza jest ograniczona.

Z życzeniami spokojnych letnich dni i miłej lektury.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2020-06-30