Szanowni Czytelnicy,

oddajemy w Państwa ręce kolejny numer czasopisma. Jako pierwszy publikujemy artykuł mgr Justyny Marcinkowskiej-Mondzik i prof. Joanny Seniów z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie poświęcony zaburzeniom funkcjonowania poznawczego u chorych ze stwardnieniem rozsianym. Autorki piszą w nim o pułapkach metodologicznych dotyczących oceny funkcjonowania pacjentów w tym zakresie oraz zapoznają Czytelników z narzędziami pomiaru zdolności poznawczych zalecanymi dla tej grupy chorych.

Jako kolejne proponujemy opracowanie na temat nietrzymania moczu i parć naglących u kobiet chorujących na stwardnienie rozsiane. Doktor Adam Ostrowski z Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy przedstawia obecne zalecenia dotyczące postępowania urologicznego przygotowane na podstawie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, omawiając szczegółowo możliwe postępowanie terapeutyczne i wskazując na konieczność obecności urologa w interdyscyplinarnym zespole zajmującym się pacjentem ze stwardnieniem rozsianym.

Polecamy Państwu również artykuł na temat leczenia immunomodulującego w ciąży. Doktor Iwona Rościszewska-Żukowska z Poradni Neurologicznej Szpitala Specjalistycznego w Rudnej Małej przygotowała przegląd aktualnego stanu wiedzy dotyczącego poszczególnych leków stosowanych w terapii stwardnienia rozsianego, ich potencjalnego wpływu na ciążę i możliwości podawania w czasie laktacji.

Zachęcam do lektury.

W imieniu zespołu redakcyjnego

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2020-09-30