Szanowni Czytelnicy,

oddajemy w Państwa ręce ostatni w 2020 r. numer „MS Report”. Staramy się niezmiennie poruszać aktualne problemy, z którymi borykamy się w praktyce, znaleźć odpowiedzi na codzienne pytania, w tym te dotyczące zmieniającego się w szybkim tempie leczenia stwardnienia rozsianego.

Jako pierwszy proponujemy Państwu artykuł autorstwa prof. Adama Stępnia z Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Pan Profesor przybliżył zalety terapii eskalacyjnej i indukcyjnej, a także zagrożenia z nimi związane, wskazując na szczególne korzyści płynące z wczesnego stosowania tej ostatniej.

W kolejnym artykule dr Sławomir Wawrzyniak i lek. Anna Pietrzak z Kliniki Neurologicznej Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy poruszyli zagadnienia związane z rozpoznawaniem choroby, uwzględniając rzadko omawiany problem, jakim są następstwa wczesnej, błędnej diagnozy stwardnienia rozsianego. W tym kontekście Autorzy podkreślili, że niezwykle ważna jest czujność i ostrożność, z uwzględnieniem innych chorób niż stwardnienie rozsiane.

Ostatnie doniesienie przygotowała prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz z I Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pani Profesor dokonała przeglądu zaburzeń snu występujących w przebiegu stwardnienia rozsianego oraz metod postępowania w przypadku ich stwierdzenia, w tym możliwej i dostępnej farmakoterapii.

Myślę, że wszystkie artykuły zamieszczone w bieżącym numerze „MS Report” spotkają się z Państwa zainteresowaniem i będą wsparciem nie tylko teoretycznym, lecz także praktycznym w codziennej pracy i podejmowaniu leczenia.

Witając z nadzieją rok 2021, życzymy Państwu zdrowia, spokojnej codzienności oraz powrotu do znanej i bezpiecznej rzeczywistości w Nowym Roku.

W imieniu zespołu redakcyjnego

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2020-12-31