Zastosowanie sulodeksydu w przedłużonej profilaktyce przeciwzakrzepowej po zabiegach ortopedycznych Opis serii przypadków

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Marek Synder

Abstrakt

Na oddziałach ortopedyczno-urazowych w naszym kraju od wielu lat obowiązuje profilaktyka przeciwzakrzepowa po zabiegach ortopedycznych. Jest ona uzależniona od rodzaju zabiegu i związanego z nim ryzyka oraz od czynników ryzyka związanych z samym pacjentem. Na tej podstawie operujący kwalifikuje zarówno sam zabieg, jak i chorego do odpowiednich grup ryzyka, zalecając optymalną indywidualną terapię przeciwzakrzepową. Znaczna część pacjentów po zabiegach ortopedycznych zgłasza się do ortopedów z problemem utrzymujących się obrzęków, które powodują dyskomfort i utrudniają powrót do sprawności fizycznej.


Zabieg ortopedyczny może zatem skutkować ryzykiem rozwoju zakrzepicy oraz obrzękiem pooperacyjnym. W takich sytuacjach, przy braku cech żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, należy rozważyć podawanie leków przeciwobrzękowych.


W pracy przedstawiono zastosowanie sulodeksydu u wybranych pacjentów poddanym zabiegom ortopedycznym. Kontynuowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej sulodeksydem, która powoduje dodatkowe działanie przeciwobrzękowe, zapewnia chorym po zabiegach ortopedycznych i urazach poprawę stanu ogólnego kończyny, podnosi ich sprawność ogólną oraz ułatwia rehabilitację i codzienną aktywność.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Jak cytować
Synder, M. (2016). Zastosowanie sulodeksydu w przedłużonej profilaktyce przeciwzakrzepowej po zabiegach ortopedycznych. Medycyna Faktów , 9(1(30), 41-44. Pobrano z https://journalsmededu.pl/index.php/jebm/article/view/2268
Dział
Artykuły

Bibliografia

1. Ramelt A.A., Monti M.: Flebologia. Via Medica, Warszawa 2003.
2. Górecki A., Gaździk T.: Zasady profilaktyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ortop. Traumatol. Rehab. 2003; 5: 1-6.