Szanowni Państwo,

w przeciwieństwie do dotychczasowych wstępów, które przedstawiały wszystkie prace zamieszczone w danym zeszycie „OphthaTherapy. Terapie w okulistyce”, tym razem chciałbym zachęcić Państwa do przeczytania najlepszych, moim zdaniem, prac opublikowanych w bieżącym numerze.

Pierwszą z nich jest bezsprzecznie praca, którą publikujemy na początku, napisana przez dr Kaczmarek i prof. Kaczmarka, a dotycząca zastosowania śródoperacyjnego OCT. Metodę tę można określić mianem „metody przyszłości”, umożliwia ona bowiem chirurgowi zobaczenie zmian operowanej tkanki niewidocznych dla oka chirurga, nawet operującego pod najlepszym mikroskopem.

Chciałbym zwrócić uwagę również na trzy prace: dr hab. Izdebskiej i dr Samelskiej, dr Kustry i prof. Święch oraz dr Szumny, dotyczące profilaktyki okołooperacyjnej i roli antyseptyków w tym zakresie oraz w leczeniu schorzeń powierzchni oka. Przed medycyną stoi bowiem duże wyzwanie, jakim jest bardzo szybko postępująca antybiotykooporność, i dlatego też lekarze powinni coraz bardziej ograniczać stosowanie antybiotyków i w miarę możliwości zamiennie przepisywać antyseptyki, tym bardziej że na naszym rynku są już dostępne preparaty tego typu.

Serdecznie zapraszam do lektury niniejszego numeru oraz do dalszej współpracy i publikowania artykułów w „OphthaTherapy. Terapie w okulistyce”.

Redaktor Naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek E. Prost

Published: 2023-09-30

Band keratopathy – chelation or therapeutic photokeratectomy

Review article

Ismael Alsoubie, Aneta Pyza, Julia Kaczmarek, Kinga Czarnacka, Dominika Prokop, Bartosz Kuźlik, Alicja Chmura, Ada Pandey, Małgorzata Gawlak, Bartłomiej Żaczek, Katarzyna Sajak-Hydzik, Ilona Pawlicka, Agnieszka Piskorz, Maciej Kozak, Anna Maria Roszkowska

195-199