Szanowni Państwo,

przekazujemy ostatnie w 2020 r. wydanie „OphthaTherapy. Terapie w okulistyce”. Znajduje się w nim 9 prac dotyczących diagnostyki, leczenia zachowawczego, chirurgii i laseroterapii oraz raport specjalny poświęcony ciągle aktualnemu zagadnieniu, jakim jest profilaktyka infekcji koronawirusem.

Numer ten otwiera artykuł opisujący zupełnie nową metodę diagnostyki jaskry, a mianowicie analizę mikroRNA. Cząsteczki mogą być biomarkerami jaskry, a w przyszłości stać się celem terapii genowej. Następna praca jest poświęcona objawom okulistycznym miastenii, której prawidłowa diagnostyka i wykluczenie jej obecności są kluczowe przed podjęciem decyzji o wdrożeniu leczenia chirurgicznego.

W dziale Terapie zachowawcze mogą się Państwo zapoznać z trzema artykułami. Pierwszy z nich dotyczy ważnego zagadnienia, a mianowicie zmian w schemacie leczenia wAMD. Dwie pozostałe prace są poświęcone zastosowaniu interferonu w leczeniu zmian przednowotworowych nabłonka rogówki oraz interakcji między silikonowo-hydrożelowymi soczewkami kontaktowymi a lipidami.

Najwięcej artykułów w tym numerze dotyczy chirurgii i laseroterapii schorzeń oczu. Dział ten otwiera artykuł przedstawiający aktualne poglądy na temat wskazań do operacji, techniki zabiegu i postępowania pooperacyjnego w chirurgii zaćmy u dzieci, czyli zagadnienia, które jest ciągle przedmiotem różnych kontrowersji, np. dotyczących wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych. Dwie następne prace z tego działu podejmują temat laseroterapii siatkówki i jaskry. Laseroterapia jaskry jest metodą, która bardzo się rozwinęła w ostatnim okresie dzięki wprowadzeniu nowych laserów, bardziej oszczędzających tkanki oka w czasie zabiegu. Dział ten wieńczy publikacja poświęcona ocenie wpływu ostatnich zmian przepisów na dostępność do leczenia zaćmy w Polsce, a więc problemu kolejek do wykonania tej procedury.

Zeszyt zamyka praca poświęcona ciągle aktualnemu zagadnieniu, jakim jest profilaktyka rozprzestrzeniania się infekcji koronawirusem.

Mam nadzieję, że każdy z naszych Czytelników znajdzie w tym numerze intersujący dla siebie artykuł. Pozdrawiam w Nowym Roku 2021 z nadzieją, że będzie on trochę normalniejszy niż poprzedni.

Published: 2020-12-31