Bohaterowie seriali filmowych z zaburzeniami osobowości z klastra B według klasyfikacji DSM Artykuł przeglądowy
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Określenie „szczęśliwi psychopaci” po raz pierwszy pojawiło się w 2005 r. Dotyczy ono osób na wysokich stanowiskach prezentujących równocześnie zaburzenia osobowości z klastra B według klasyfikacji DSM. Zjawisko to było jednak już wcześniej zobrazowane w najpopularniejszych serialach telewizyjnych. Co więcej, seriali tego typu, jak House of Cards, jest coraz więcej. Wskazują one, jaki styl życia jest właściwy, ukierunkowują i modelują rozwój kolejnej generacji.
Czy seriale te odpowiadają na zapotrzebowanie społeczne, czy też je tworzą? Czy zjawisko to jest niebezpieczne? Przedstawiony artykuł ukazuje szerokie spektrum zaburzeń osobowości typu B, które mogą zostać dostrzeżone w aktualnych hitach telewizyjnych. Ewolucja seriali i zapotrzebowanie społeczne na nie są ze sobą powiązane na zasadzie psychospołecznego sprzężenia zwrotnego i wydają się procesem, w którym trudno dostrzec praprzyczynę, a co gorsza – ostateczny rezultat.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Copyright: © Medical Education sp. z o.o. License allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Address reprint requests to: Medical Education, Marcin Kuźma (marcin.kuzma@mededu.pl)
Bibliografia
2. Emmons RA. Narcissism: Theory and measurement. J Pers Soc Psychol 1987; 52: 11-17.
3. Kernberg OF. Borderline conditions and pathological narcissism. New York: Jason, Aronson 1975.
4. Mullins-Sweatt S, Glover N, Derefinko K et al. The search for the successful psychopath. J Res Pers 2010; 44(4): 554-558.