Szanowni Czytelnicy,
oddajemy w Państwa ręce kolejny numer czasopisma „MS Report”. Pierwsze dwa artykuły dotyczą metodologii badań związanych z wprowadzaniem na rynek nowych leków. Dr hab. Jan Bembenek z Zakładu Neurofizjologii Klinicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przybliża zasady wyboru komparatora w badaniach klinicznych, uwzględnia przy tym aspekty prawne, etyczne i metodologiczne. Wybór ten ma znaczenie nie tylko dla wykazania skuteczności i bezpieczeństwa nowego leku, ale także dla określenia jego miejsca w terapii w porównaniu z aktualnie stosowanymi produktami leczniczymi.
Dr Elżbieta Jasińska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach kontynuuje tę tematykę, odnosząc się do teryflunomidu jako jednego ze standardów postępowania terapeutycznego powszechnie wykorzystywanego w stwardnieniu rozsianym. Wskazuje cechy leku mające znaczenie przy jego wyborze jako komparatora.
W dalszej części numeru prof. Monika Adamczyk-Sowa z Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Alina Kułakowska z Kliniki Neurologii i Oddziału Udarowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz pisząca te słowa przygotowały krótkie podsumowanie najważniejszych osiągnięć w zakresie wiedzy o patogenezie i przebiegu stwardnienia rozsianego oraz leczeniu i jego bezpieczeństwie, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich lat. Autorki wskazały, jak bardzo zmieniło się postrzeganie choroby i możliwości terapeutycznych, przedstawiając zagadnienia, które są obecnie w centrum zainteresowania nie tylko badaczy, ale także lekarzy praktyków. Istotnym elementem opracowania jest zaanonsowanie grupy leków o całkowicie nowym mechanizmie działania, jaką są inhibitory kinazy tyrozynowej Brutona.
Ostatni z proponowanych artykułów, autorstwa lek. Tamary Niedźwieckiej z Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, to prezentacja przypadku pacjenta z chorobą Creutzfeldta-Jakoba, a jednocześnie przypomnienie tej choroby, jej obrazu klinicznego, przyczyn, różnych postaci, diagnostyki i leczenia.
Mamy nadzieję, że zaproponowana tematyka spotka się nie tylko z Państwa zainteresowaniem, ale będzie też cennym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy, przydatnym w codziennych zawodowych wyzwaniach.
W imieniu zespołu redakcyjnego
Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
Opublikowane: 2022-06-30