Wybrane przyczyny i konsekwencje wypalenia zawodowego u lekarzy pracujących z osobami chorymi na zaawansowaną postać MS Artykuł przeglądowy
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Lekarze stanowią grupę zawodową szczególnie narażoną na wystąpienie syndromu wypalenia zawodowego. Wynika to z charakteru ich pracy, która nieodzownie wiąże się z obcowaniem z chorymi i ich cierpieniem. Praca lekarza z osobami chorymi przewlekle to często również trudna konfrontacja z niewystarczająco skuteczną terapią medyczną, z bezradnością wobec postępującej choroby pacjenta, a w końcu z jego śmiercią i cierpieniem rodziny. Wszystko to wymaga od lekarza zaangażowania intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego oraz umiejętnego radzenia sobie ze stresem. Im mniej umiejętności interpersonalnych, niższa odporność na sytuacje stresowe i bezrefleksyjne dążenie do zaspokojenia własnych ambicji, tym większe prawdopodobieństwo narastającego poczucia niespełnienia, zmęczenia, a w konsekwencji wypalenia zawodowego. Z tego względu tak wielu badaczy syndromu wypalenia zawodowego w profesjach medycznych wskazuje na konieczność poszerzania samoświadomości lekarzy, dzięki czemu mogą oni pogłębić swoją wiedzę na temat zachowań, które – powtarzane przez określony czas – mogą stać się przyczyną negatywnych zmian na poziomie funkcjonowania zawodowego, osobistego, intelektualnego, emocjonalnego i w relacji z pacjentem.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Copyright © by Medical Education. All rights reserved.
Bibliografia
2. Cherniss C.: Professional Burnout in the Human Service Organizations. Praeger, New York 1980.
3. Fengler J.: Pomaganie męczy. Wypalenie w pracy zawodowej. GWP, Gdańsk 2001: 60.
4. Freudenberger H.J., North G.: Burn out bei Frauen, über das Gefőhl des Ausgebranntseins. Wyd. 9. M. Fischer, Frankfurt 2002.
5. Kosowicz M.: Lecząc innych, pamiętajmy o sobie. W: Jurczyszyn A., Skotnicki A.B. (red.): Szpiczak mnogi. Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, Kraków 2011: 240-253.
6. Litzke S.M., Schuh H.: Stres, mobbing i wypalenie zawodowe. GWP, Gdańsk 2007.
7. Maslach C.: Job burnout: How people cope. Public Welfare 1978; 36(2): 56-58.
8. Maslach C.: Understanding burnout: Definitional issues in analyzing a complex phenomenon. W: Paine W.S. (ed.): Jobb, stress and burnout. Sage, Beverly Hills 1982.
9. Maslach C.: Wypalenie w perspektywie wielowymiarowej. W: Sęk H. (red.): Wypalenie zawodowe. Przyczyny, mechanizmy, zapobieganie. PWN, Warszawa 2000: 15.
10. Schraub S., Marx E.: Burn out syndrome in oncology. Bull. Cancer 2004; 91(9): 673-676.
11. Sęk H.: Wypalenie zawodowe. Przyczyny, mechanizmy, zapobieganie. PWN, Warszawa 2000: 32-57.
12. Tucholska S.: Wypalenie zawodowe u nauczycieli. Psychologiczna analiza zjawiska i jego osobowościowych uwarunkowań. Wydawnictwo KUL, Lublin 2009.
13. Wilczek-Rużyczka E.: Wypalenie zawodowe pracowników medycznych. Wolters Kluwer SA, Warszawa 2014: 16-17.