Szanowni Państwo,
z radością przekazujemy Państwu kolejny numer „MS Report”. Cieszymy się, że do grona naszych Autorów dołącza coraz więcej osób, którym zagadnienia związane ze stwardnieniem rozsianym są szczególnie bliskie. Bardzo mi miło, że mogę zaproponować Państwu lekturę artykułu przedstawiającego wyniki badań własnych prowadzonych pod kierunkiem dr Staniszewskiej. Autorki podjęły próbę oszacowania kosztów choroby z perspektywy pacjenta i płatnika (czyli Narodowego Funduszu Zdrowia). Wyniki tej pracy w dużej mierze pokrywają się z wcześniejszymi doniesieniami zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Warto jednak zwrócić uwagę, że w Polsce to pierwsze badanie przeprowadzone w czasie, kiedy stosowanie leków immunomodulujących jest możliwe w ramach programu terapeutycznego, choć jeszcze ograniczonego czasowo. Z tego faktu mogą wynikać różnice w wysokości szacowanych kosztów choroby, szczególnie na jej wczesnym etapie, w porównaniu z wcześniejszymi doniesieniami.
Polecam Państwa uwadze także dwa kolejne artykuły, które poruszają problematykę ważną z punktu widzenia każdego lekarza praktyka. Opis dwóch przypadków chorych leczonych nieskutecznie lekami pierwszego rzutu, u których uzyskano istotną poprawę po rozpoczęciu leczenia lekiem drugiej linii, pokazuje, że każdego chorego ze stwardnieniem rozsianym należy traktować indywidualnie. Opracowanie przez zespół ekspertów wytycznych dotyczących stosowania leków I i II linii ma uporządkować obecny stan wiedzy i jednocześnie ułatwić podejmowanie decyzji o zmianie stosowanej terapii. Doktor Walczak w podsumowaniu swojego artykułu wskazuje na działania niepożądane leczenia, które zawsze muszą być rozważane i monitorowane, aby chory odniósł optymalną korzyść ze stosowanej terapii.
Sądzę, że wielu z Państwa z zainteresowaniem przeczyta artykuł napisany pod kierunkiem dra Hartla, który podjął się wskazania zastosowań nowych technik oceny mózgu metodą rezonansu magnetycznego. Autorzy artykułu wskazują na związek między atrofią mózgu a postępem niepełnosprawności i zaburzeniami poznawczymi u chorych ze stwardnieniem rozsianym oraz na możliwości oceny atrofii metodą wolumetryczną MRI. Można się spodziewać, że technika ta w przyszłości będzie wykorzystywana w monitorowaniu postępu choroby i być może także w celu indywidualizacji leczenia.
Życzę Państwu słonecznych i ciepłych wakacji,
Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
Published: 2015-06-30