Szanowni Państwo,

w imieniu Zespołu Redakcyjnego oddaję w Państwa ręce pierwszy numer czasopisma „MS report” poświęconego stwardnieniu rozsianemu (SM). Nie ukrywam, że jest to dla mnie wydarzenie, któremu towarzyszy radość ze zwieńczonego sukcesem trudu, ale także niepokój związany z tym, jak Państwo przyjmą efekty wysiłku wielu osób zaangażowanych w tworzenie czasopisma. Chcielibyśmy, aby trafiało ono do jak najszerszego grona czytelników, zarówno specjalistów zajmujących się pacjentami ze stwardnieniem rozsianym, jak i lekarzy zainteresowanych problematyką tej choroby. Planujemy, że będzie ono tworzone również z myślą o pacjentach – postaramy się, aby do każdego numeru został dołączony dodatek poruszający istotny temat związany z chorobą.

Mam nadzieję, że pierwszy numer „MS report”, do którego tworzenia zaprosiliśmy specjalistów: dr. n. med. Tomasza Berkowicza, dr. n. med. Macieja Niewadę, zdobędzie Państwa aprobatę i zainteresowanie.  Mamy także nadzieję, że uznają Państwo za przydatny w praktyce artykuł przeznaczony dla pacjentów. Zdajemy sobie sprawę, że w codziennym nawale zajęć i obowiązków nie zawsze znajdujemy czas na udzielenie pacjentom wyczerpujących informacji o chorobie, a szczególnie kwestiach, które nam wydają się oczywiste. Cieszymy się, że zaproszenie do współpracy przyjęła pani Izabela Czarnecka – Redaktor Naczelna czasopisma skierowanego do chorych na stwardnienie rozsiane, niestety już nieistniejącego. Mamy nadzieję, że jej wiedza i doświadczenie będą wsparciem naszych działań na rzecz dostarczania chorym na SM uaktualnionych i rzetelnych informacji dotyczących różnych, interesujących z ich punktu widzenia, aspektów choroby.

Chciałabym także zachęcić Państwa do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, sugestiami i wiedzą. Zarówno artykuły poglądowe, jak i oryginalne są mile oczekiwane przez Zespół Redakcyjny i Recenzentów. Chcielibyśmy, aby pismo stało się polską platformą dyskusji dotyczącej różnych aspektów choroby, które często w polskich realiach są zupełnie odmiennie postrzegane i rozwiązywane niż w innych krajach europejskich czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Będę wdzięczna, jeśli obdarzą nas Państwo swoją uwagą i zaufaniem. Uważam, że to, jak w przyszłości będzie wyglądało czasopismo, będzie zależało od Państwa aktywności i zaangażowania oraz chęci przekazania nam swoich sugestii. Mamy nadzieję, że listy do Redakcji staną się punktem wyjścia do polemik i dyskusji nad problemami, z którymi borykają się zarówno lekarze opiekujący się chorymi na SM, jak i ich pacjenci.

Redaktor Naczelna
dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2012-06-30