Szanowni Czytelnicy,

na pewno wszyscy z żalem żegnamy słoneczne dni, którymi w tym roku lato nas nie rozpieszczało. Czas wakacji już minął, ale piesze wędrówki, także po lasach, pewnie jeszcze przed nami. Poprosiliśmy specjalistkę w dziedzinie chorób zakaźnych o przypomnienie najważniejszych zagadnień związanych z boreliozą i jej leczeniem. Doktor Joanna Jabłońska z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawia fakty i obala mity dotyczące tej choroby. Myślę, że szczególnie przydatne mogą być jej odpowiedzi na pytania często zadawane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów.

W kolejnym artykule magister Marcelina Przeździęk opisuje rolę neurologopedy w opiece nad chorym ze stwardnieniem rozsianym. Obecnie wiadomo, że nawet połowa naszych pacjentów może się borykać z różnymi zaburzeniami mowy, a jeszcze większa grupa doświadcza problemów z połykaniem. Zajmujący się tym zagadnieniem specjaliści pod kierunkiem doktora Jacka Zaborskiego z Międzyleskiego Szpitala Klinicznego omówili możliwości terapii logopedycznej w rehabilitacji chorych ze stwardnieniem rozsianym.

Ostatnia propozycja w bieżącym numerze to zapowiedź książki zatytułowanej Komunikacja w opiece medycznej, która wkrótce ukaże się nakładem wydawnictwa Medical Education. Proponujemy Państwu rozdział przedstawiający zagadnienia współpracy w medycynie. Myślę, że wielu z nas zastanawia się, czy i jak poprawić relacje z pacjentami. Informacje zawarte w rozdziale mogą być cenną wskazówką, dzięki której nasza codzienna praca może być przyjemniejsza, a nasi pacjenci – bardziej zadowoleni i chętni do współpracy z nami.

Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel

Opublikowane: 2017-09-30