Szanowni Czytelnicy,
w czasie, kiedy przygotowujemy ten numer, za oknem panuje prawdziwie zimowa aura sprzyjająca chwilom spędzonym przy lekturze. Mam nadzieję, że w numerze, który oddajemy, znajdą Państwo interesujące i przydatne w codziennej pracy artykuły.
Przede wszystkim polecam Państwa uwadze opracowanie na temat szczepień u chorych ze stwardnieniem rozsianym autorstwa doc. Anety Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Stosowanie szczepień u naszych chorych budziło w pewnym czasie wiele obaw i kontrowersji. Obecnie jesteśmy przekonani o potrzebie, a wręcz konieczności, wykonywania szczepień w większości sytuacji oraz o braku narażenia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym na dodatkowe ryzyko z nimi związane. Pani docent podsumowała wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa stosowania różnych szczepionek u chorych z MS, między innymi u tych, którzy przyjmują leki mogące istotnie wpływać na układ odpornościowy oraz na skuteczność szczepionek.
Kolejny artykuł został przygotowany przez lek. Marcina Kaczora z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM i dotyczy bezpieczeństwa znieczulenia chorego ze stwardnieniem rozsianym. Pan doktor wskazuje na te aspekty choroby, które są szczególnie ważne dla anestezjologa. Dodatkowo zwraca uwagę na informacje, które powinniśmy uwzględnić, wystawiając zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zabiegu chirurgicznego lub diagnostycznego, a które mogą znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentów. Warto w tym miejscu podkreślić niezmienną i niezastępowalną wagę rozmowy z chorym na temat znieczulenia, która może w znacznym stopniu ograniczyć jego lęk przed czekającymi go procedurami medycznymi.
Bardzo się cieszę, że możemy Państwu przedstawić kolejny opis przypadku przygotowany przez dr Urszulę Chyrchel-Paszkiewicz z Kliniki Neurologii w Lublinie. Pani doktor prezentuje przypadek pacjenta z agresywną formą stwardnienia rozsianego, u którego nastąpiła stabilizacja choroby. Wiem, że tego typu artykuły cieszą się szczególnym Państwa zainteresowaniem, bo odnoszą się do problemów i sytuacji, z którymi borykamy się w codziennej praktyce.
Jako ostatnie rekomenduję opracowanie dr Anny Staniszewskiej i lic. Katarzyny Pudło z WUM na temat przestrzegania zaleceń lekarskich wśród chorych na stwardnienie rozsiane. Temat ten jest bardzo szeroko poruszany w literaturze medycznej w odniesieniu do chorób przewlekłych oraz korzyści, które płyną z przestrzegania zaleceń lekarskich, w tym tych dotyczących farmakoterapii. Niewątpliwie jest to temat, który powinniśmy poruszać w rozmowach z naszymi podopiecznymi.
Z życzeniami miłej lektury
Redaktor Naczelna
prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel
Opublikowane: 2018-12-31