Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,
niniejszy numer czasopisma „OphthaTherapy”, który właśnie oddajemy do Państwa rąk, kończy 8. rok jego działalności. Nie jest to jeszcze długi okres, ale w tym czasie wiele się zmieniło w pracy lekarzy okulistów i w naszym życiu codziennym, co znajduje odbicie w treści artykułów (wystarczy spojrzeć na dwa ostatnie artykuły tego zeszytu). Zeszyt otwiera jednak tekst dotyczący porównania czułości różnych metod OCT w ocenie uszkodzenia komórek zwojowych i nerwu wzrokowego u chorych z jaskrą młodzieńczą, w tym zupełnie nowej metody, jeszcze niezbyt dobrze znanej, a mianowicie BMO-MRW.
Na pewno zainteresują Państwa również dwa następne artykuły omawiające kolejno definicję i podział krótkowzroczności oraz zastosowanie sulodeksydu jako leczenia wspomagającego retinopatii cukrzycowej, zgodnie z zaleceniami grupy eksperckiej Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Dwie następne prace dotyczą leczenia zapalenia spojówek, schorzenia dość niegroźnego w porównaniu z jaskrą czy cukrzycą, ale będącego jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarzy okulistów. W dziale Terapie zachowawcze w tym numerze znajdą zaś Państwo artykuł poświęcony problemowi występowania osadów lipidowych na soczewkach kontaktowych.
Problemom chirurgicznym i laseroterapii poświęcone są dwie następne prace. Pierwsza z nich dotyczy zmian widzenia barwnego po operacji zaćmy, druga zaś gojeniu się rogówki po zabiegach laserowej korekcji wzroku.
Zeszyt ten kończą dwa raporty specjalne poświęcone problemom ocznym (na szczęście w większości niegroźnym dla pacjentów) towarzyszącym zakażeniu Covid-19, w tym ocznym zdarzeniom niepożądanym po szczepieniu oraz niezamierzonym konsekwencjom okulistycznym stosowania środków dezynfekcyjnych do rąk.
W imieniu całego zespołu redakcyjnego życzymy naszym Czytelnikom powrotu do normalności w 2022 r.
Redaktor Naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek E. Prost
Published: 2021-12-31