19-letnie opóźnienie w rozpoznaniu choroby Huntingtona. Opis przypadku Opis przypadku
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Choroba Huntingtona jest genetycznie uwarunkowaną, autosomalną, dziedziczoną w sposób dominujący chorobą neurozwyrodnieniową. Nie istnieje jej specyficzne leczenie. W artykule opisano przypadek 59-letniej pacjentki hospitalizowanej po raz pierwszy w szpitalu psychiatrycznym, po 19 latach od ujawnienia się choroby i po 3 latach od postawienia rozpoznania przez neurologów. W momencie hospitalizacji pacjentka miała objawy psychotyczne i była już całkowicie zależna od pomocy społecznej. U chorej zastosowano haloperidol, w wyniku czego uzyskano ustąpienie objawów psychotycznych, myśli samobójczych oraz redukcję nasilenia ruchów pląsawiczych.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Copyright: © Medical Education sp. z o.o. License allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Address reprint requests to: Medical Education, Marcin Kuźma (marcin.kuzma@mededu.pl)
Bibliografia
2. Rowland LP. Neurologia Merritta. Wrocław 2004: 659-662.
3. Bradley WG, Daroff RB, Fenichel GM, Jankovic J. Neurologia w praktyce klinicznej. Lublin 2006: 2569-2574.
4. Pużyński S, Rybakowski J, Wciórka J. Psychiatria. Psychiatria Kliniczna. Elsevier, Wrocław 2011: 68-69.
5. Rudzińska M. Komentarz do wytycznych dotyczących farmakologicznego leczenia pląsawicy Huntingtona. Online: www.mp.pl/artykuly80783.
6. Charvin D, Roze E, Perrin V et al. Haloperidol protects striatal neurons from dysfunction induced by mutated huntingtin in vivo. Neurobiol Dis 2008; 29(1): 22-29.