Inhibitory pompy protonowej we wczesnym okresie ciąży a ryzyko wad wrodzonych Artykuł przeglądowy

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Marek Bugajski

Abstrakt

Stosowanie leków w ciąży jest uzależnione od potencjalnych korzyści i ewentualnego ryzyka dla ciąży i płodu. Inhibitory pompy protonowej są powszechnie stosowane w chorobie refluksowej przełyku, która również dość często występuje u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Na temat bezpieczeństwa inhibitorów pompy protonowej w ciąży dyskutuje się od wielu lat. Praca opublikowana w „New England Journal of Medicine” w 2010 r. jest uznawana za jedną z najważniejszych w tym temacie. Na podstawie rejestrów medycznych przeanalizowano ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci kobiet przyjmujących inhibitory pompy protonowej w czasie ciąży. W pracy wykazano brak podwyższonego ryzyka, jednak w komentarzu do niej omawiane są aspekty metodologiczne pozwalające na świadomą interpretację wyników. 

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Jak cytować
Bugajski , M. (2020). Inhibitory pompy protonowej we wczesnym okresie ciąży a ryzyko wad wrodzonych. Medycyna Faktów , 13(4(49), 457-459. https://doi.org/10.24292/01.MF.0420.11
Dział
Artykuły

Bibliografia

1. Li MC, Zhernakova A, Engstrand L et al. Systematic review with meta-analysis: the risks of proton pump inhibitors during pregnancy. Aliment Pharmacol Ther. 2020; 51(4): 410-20.