Metody fizykoterapeutyczne przenikania przeznaskórkowego stosowane w kosmetologii – ocena dostępności na przykładzie zakładów kosmetycznych na terenie Warszawy

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Mira Lisiecka-Biełanowicz
Zbigniew M. Wawrzyniak
Ewa Sobolewska

Abstrakt

W pracy wskazano na miejsce kosmetologii w zdrowiu publicznym i opisano metody fizykoterapeutyczne przenikania przeznaskórkowego stosowane w kosmetologii. W oparciu o zaproponowany przez autorów podział zbadano dostępność tych metod w zakładach kosmetycznych na terenie Warszawy. Stwierdzono praktyczną przydatność tego podziału w ocenie dostępności metod fizykoterapeutycznych w zakładach kosmetycznych. Zaobserwowano przewagę salonów SPA nad gabinetami kosmetycznymi w zakresie liczby i rodzajów stosowanych metod fizykoterapeutycznych, które są stosowane głównie w poprawie przenikania przeznaskórkowego.


 

Pobrania

Dane pobrania nie są jeszcze dostepne

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Jak cytować
Lisiecka-Biełanowicz , M., Wawrzyniak , Z. M., & Sobolewska , E. (2010). Metody fizykoterapeutyczne przenikania przeznaskórkowego stosowane w kosmetologii – ocena dostępności na przykładzie zakładów kosmetycznych na terenie Warszawy. Alergoprofil, 6(1), 31-39. Pobrano z https://journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/178
Dział
Artykuł

Bibliografia

1. Słownik epidemiologii wydany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Epidemiologów (IEA).
2. Leowski J.: Rola i miejsce państwa w systemie ochrony zdrowia. Prawo i Medycyna 2000, 2: 6-7.
3. Majewski S.: Nietolerancja kosmetyków – problem XXI wieku? Cosmetology Today WSZKiPZ 2005, tom 1, nr 1 (1): 4-8.
4. Majewski S.: Podrażnienia i alergie jako reakcja na kosmetyki. Alergia 2004, 1(19): 21-23.
5. Majewski S.: Skin immune system. W: Immunology. Jakobisiak M. (red.). PWP, Warszawa 2001.
6. ECAP Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, Raport z badań przeprowadzonych w latach 2006–2008 w oparciu o metodologię ECRHS II i ISAAC. Smoliński B. (red.). Zakład Profilaktyki i Zagrożeń środowiskowych i Alergologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, 2008.
7. Materiały techniczne urządzeń Clarena-Rubica, Nova-2, RF firmy Rubica, BeautyTec, urządzeń do mezoterapii bezigłowej, Bella Contour, SUN-SPA.
8. Koźmińska-Kubacka A.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL, Warszawa 1991.
9. Mika T.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 1993.
10. Arct J., Pytkowska K.: Wykorzystanie pola elektrycznego i ultradźwięków we wspomaganym transporcie transepidermalnym. WSZKIPZ, Wiadomości PTK 2007, 10 (1): 6-9.
11. Peters I.B.: Kosmetyka. REA, Warszawa 2002.
12. Jabłońska S., Majewski S.: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, Warszawa 2005.
13. Guzek J.W.: Patofizjologia człowieka w zarysie. PZWL, Warszawa 2002.