Kwartalnik „OphthaTherapy. Terapie w okulistyce” (skrót: „OphthaTherapy”) to recenzowane czasopismo naukowe publikujące prace z zakresu okulistyki, chirurgii okulistycznej (w tym małoinwazyjnej i laseroterapii), leczenia farmakologicznego chorób oczu, w tym jaskry, a także prace z zakresu kontaktologii. Magazyn znajduje się na liście czasopism punktowanych polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za publikację artykułu na jego łamach autor otrzymuje 40 punktów. Zachęcamy do zgłaszania: prac oryginalnych, artykułów przeglądowych, opisów przypadków, krótkich komunikatów, listów badawczych, hipotez, raportów konferencyjnych i listów do redakcji. Czasopismo nie pobiera opłat za publikację.

"OphthaTherapy" przyjmuje tylko zgłoszenia zawierające wersję w języku angielskim. Inne wersje językowe mogą być publikowane jako dodatkowe.


e-ISSN: 2543-9987       ISSN: 2353-7175       DOI: 10.24292/01.OT

Indekowane przez: SCOPUS: CiteScore 2022 - 0.1, CiteScore Tracker 2023 - 0.2

                                      Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego: 20 punktów
                                      Index Copernicus: 89.57
                                      Google Scholar
                                      Polish Scientific Journal Database
                                      ARIANTA
                                      WorldCat

Tom 11 Nr 1 (2024)

Szanowni Państwo,

niniejszym zeszytem rozpoczynamy już 11. rok wydawania naszego kwartalnika „Ophthatherapy. Terapie w Okulistyce”. Mogą w nim Państwo przeczytać 8 prac poświęconych terapiom zachowawczym i 4 publikacje dotyczące chirurgii.

Pierwszy z artykułów na pewno zainteresuje wszystkich Czytelników, ponieważ zwięźle omawia możliwości leczenia jaskry otwartego kąta i ich zastosowanie w oparciu o najnowsze wytyczne. Druga praca również jest poświęcona ważnemu zagadnieniu, jakim jest stosowanie soczewek kontaktowych u pacjentów z zespołem suchego oka. Kolejna publikacja, przygotowana przez autorów z 7 ośrodków okulistycznych, dotyczy interesującego zagadnienia, które w dalszym ciągu znajduje się na etapie badań, a mianowicie zastosowaniu suplementacji u pacjentów ze schorzeniami siatkówki. Zagadnieniu temu poświęcona jest także kolejna praca.

W następnych artykułach będą mogli Państwo przeczytać o: wpływie miękkich, wieloogniskowych soczewek kontaktowych na widzenie obuoczne, nowych metodach leczenia zapalenia spojówek, leczeniu rzadko występującego zapalenia rogówki spowodowanego infekcją grzybiczą oraz wpływie promieniowania słonecznego na siatkówkę u osób z rozszerzoną źrenicą.

W dziale chirurgicznym będą mogli Państwo przeczytać o: znaczeniu klinicznym prawidłowej regeneracji powierzchni oka po operacji zaćmy, korekcji retrakcji powiek przy pomocy blefarotomii, opisie leczenia chorego z krwotokiem nadnaczyniówkowym przy pomocy witrektomii oraz o wszczepach soczewek wewnątrzgałkowych typu monofocal plus w chirurgii zaćmy.

Zawartość tego zeszytu jest naprawdę interesująca i mam nadzieję, że każdy z Czytelników znajdzie w nim coś ciekawego dla siebie.

Redaktor Naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek E. Prost

Opublikowane: 2024-04-01

Suplementacja u pacjentów ze schorzeniami siatkówki

Stanowisko ekspertów

Anna Święch,Sławomir Teper,Maciej Gawęcki,Anna Nowińska,Małgorzata Figurska,Joanna Adamiec-Mroczek,Izabella Karska-Basta,Jan Kucharczuk

14-23

Grzybicze zapalenie rogówki – obecne możliwości diagnostyczne i terapeutyczne

Artykuł przeglądowy

Dominika Prokop,Ada Pandey,Małgorzata Gawlak,Bartosz Kuźlik,Kinga Czarnacka,Julia Kaczmarek,Ismael Alsoubie,Alicja Chmura-Hołyst,Aneta Pyza,Bartłomiej Żaczek,Anna Roszkowska,Ilona Pawlicka,Agnieszka Piskorz,Maciej Kozak

54-59

Wyświetl wszystkie numery