Ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia dzieci z alergią na białka mleka krowiego

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Maria Gołębiowska-Wawrzyniak
Grażyna Rowicka
Małgorzata Strucińska
Katarzyna Markiewicz

Abstrakt

Wstęp: Różna akceptacja przez dzieci preparatów mlekozastępczych stosowanych w leczeniu alergii na białka mleka krowiego (ABMK) stwarza ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych, szczególnie wapnia, witaminy D i żelaza, oraz może prowadzić do niedożywienia.


Cel: Celem pracy była ocena sposobu żywienia oraz stanu odżywienia dzieci z rozpoznaną ABMK.


Materiał i metody: Badaniami objęto 60 dzieci w wieku 2.–5. r.ż., skierowanych do Instytutu Matki i Dziecka z powodu podejrzenia ABMK. Grupę I stanowiło 40 dzieci, u których rozpoznano ABMK, grupę II – 20 dzieci, u których uczulenie na BMK wykluczono. Dzieciom z ABMK zalecono leczenie dietą bezmleczną, dzieci z grupy II pozostawały na diecie tradycyjnej. U wszystkich dzieci oceniono sposób żywienia oraz stan odżywienia na podstawie znormalizowanego wskaźnika masy ciała BMI (Body Mass Index z-score) i wybranych badań biochemicznych. Ocenę przeprowadzono po zakwalifikowaniu dzieci do badań, po 6 i po 12 miesiącach obserwacji.


Wyniki: Dzieci z ABMK w chwili kwalifikacji do badań spożywały istotnie mniej białka, tłuszczu, niektórych witamin z grupy B oraz sodu, natomiast po 6 miesiącach obserwacji istotnie mniej energii, tłuszczu oraz sodu, a więcej witamin D i C niż dzieci na diecie tradycyjnej. Średnie spożycie składników odżywczych przez dzieci z obu grup ocenione po 12 miesiącach nie różniło się. Niedoborowa w odniesieniu do zaleceń była podaż wapnia i folianów w diecie dzieci z obu grup. Dzieci z grupy II przez cały czas obserwacji spożywały za mało żelaza, podczas gdy dzieci z grupy I jedynie w chwili kwalifikacji do badań. Podaż witaminy D była niedoborowa tylko u dzieci w grupie II. Pomimo różnic między obiema grupami w średnim stężeniu w surowicy krwi białka, albumin oraz żelaza ich wartości mieściły się w zakresie norm dla wieku, podobnie jak wartości pozostałych ocenianych parametrów biochemicznych. W chwili kwalifikacji do badań BMI z-score 75% dzieci z grupy I oraz 80% dzieci z grupy II mieścił się w granicach od -1,0 do +1,0, a BMI z-score u 25% z grupy I i 20% z grupy II pomiędzy -2,0 i -1,0. Po 12 miesiącach obserwacji u 91,5% dzieci z grupy I oraz 88% z grupy II BMI z-score był granicach od -1,0 do +1,0, a u 8,5% i 12% z grupy I i II pomiędzy -2,0 a -1,0.


Wnioski: Stan odżywienia dzieci z ABMK oceniany na podstawie wskaźnika masy ciała BMI oraz wybranych badań biochemicznych był prawidłowy. W czasie postępowania leczniczego obserwowano korzystne zmiany w sposobie żywienia tych dzieci. Dzieci z ABMK leczone dietą eliminacyjną powinny pozostawać pod stałą opieką pediatry i dietetyka w celu monitorowania zarówno sposobu żywienia, jak i stanu odżywienia. Nadzór żywieniowy jest także wskazany u dzieci pozostających na diecie tradycyjnej.

Pobrania

Dane pobrania nie są jeszcze dostepne

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Jak cytować
Gołębiowska-Wawrzyniak , M., Rowicka , G., Strucińska , M., & Markiewicz , K. (2012). Ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia dzieci z alergią na białka mleka krowiego. Alergoprofil, 8(3), 20-28. Pobrano z https://journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/739
Dział
Artykuł

Bibliografia

1. Normy żywienia człowieka. Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych. Jarosz M., Bułhak-Jachymczyk B. (red.). PZWL, Warszawa 2008.
2. Charzewska J., Chlebna-Sokół D., Chybicka A. et al.: Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – rok 2009. Standardy Medyczne/Pediatria 2009, 6: 1-4.
3. Buczek S., Kamer B., Pasowska R. et al.: Ocena sposobu żywienia niemowląt i małych dzieci z alergią pokarmową. Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka 2006, 8: 175-179.
4. Paganus A., Juntunen-Backman K., Savilahti E.: Follow-up nutritional status and dietary survey in children with cow’s milk allergy. Acta Paediatrica 1992, 81: 518-521.
5. Charzewska J., Weker H.: Ogólnopolskie badanie nad zawartością wapnia i witaminy D w dietach dzieci w wieku 4 lat. Pediatr. Współcz. Gastroenterol. Hepatol. Żywienie Dziecka 2006, 8: 107-109.
6. Kurpińska P., Weker H., Rowicka G. et al.: Ocena postępowania żywieniowego u dzieci z alergią pokarmową na białka mleka krowiego. Postępy Żywienia Klinicznego 2010, 1: 12-16.
7. Salman S., Christie L., Burks W. et al.: Dietary intakes of children with food allergies: comparison of the Food Guide Pyramid and the Recommended Dietary Allowances, 10th ed. Journal of Allergy and Clinical Immunology 2002, 109: 21.
8. Recommended Dietary Allowances: 10th Edition. Subcommittee on the Tenth Edition of the RDAs Food and Nutrition Board Commission on Life Sciences National Research Council National Academy Press, Washington, D.C., 1989.
9. Nordic Nutrition Recommendation for one-to two-year old children. Nordisk Ministerrad. Nordiska Naringsrekommendationer. Andra upplagan, Rapport 1989: 2.
10. Mowszet K., Piasecka A., Reich M. et al.: Przyczyny niedożywienia u dzieci do lat pięciu w materiale własnym. Adv. Clin. Exp. Med. 2005, 14: 315-322.
11. Gębala A., Czaja-Bulsa G., Korlatowicz-Bilar A. et al.: Ocena stanu odżywienia u dzieci hospitalizowanych z różnych przyczyn pediatrycznych. Pediatr. Współcz. Gastroenterol. Hepatol. Żywienie Dziecka 2008, 10: 133