Mobbing: w poszukiwaniu psychopatologicznej tożsamości zjawiska Artykuł przeglądowy
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Mobbing i bullying to formy utajonej agresji w pracy, w swoich najcięższych postaciach popełniane, inspirowane lub akceptowane przez zarządzających firmą. Wyrażają się poprzez oskarżanie, upokarzanie, podważanie kompetencji i inne manipulacje. Mobbing jest w Polsce traktowany jako przestępstwo od 2004 r. Jednak ofiary są atakowane w sposób na tyle skryty, że trudno udowodnić działanie przestępcze. Mobbing i bullying wynikają z głębszych problemów osobowościowych agresorów i ich niekompetencji. Ofiary wybierane do ataków są często osobami inteligentnymi, innowacyjnymi, wyróżniającymi się osiągnięciami, jednostkami sprawnymi i z wewnętrznymi zasadami. Działania mobbingowe wydają się banalne i łagodne, ale w rzeczywistości są niszczące i skumulowane w długim okresie. Ofiary nieświadome swojej sytuacji czują się paradoksalnie winne i próbują naprawić rzekome błędy. Nie rozumieją, dlaczego są eliminowane. Pomimo faktu, że mobbing odbywa się skrycie, zjawisko to rozwija się poprzez szereg typowych faz psychospołecznych. Skutki dla zdrowia psychicznego ofiar mogą być katastrofalne. Zdrowie psychiczne jest ściśle związane z dobrymi relacjami interpersonalnymi w pracy. Wsparcie społeczne, które się tam uzyskuje, pomaga budować poczucie własnej wartości. Mobbing w miejscu pracy powoduje straty finansowe, utratę kluczowych pracowników i pogarsza reputację firmy. Psychiatrzy nie są świadomi, wyedukowani i gotowi do udzielania porad i prowadzenia leczenia ofiar mobbingu, a mogliby nie tylko odgrywać podstawową rolę w ich wspieraniu, lecz także być najważniejszą instytucją ujawniającą tę patologię społeczną.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Copyright: © Medical Education sp. z o.o. License allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Address reprint requests to: Medical Education, Marcin Kuźma (marcin.kuzma@mededu.pl)
Bibliografia
2. Paparella D, Rinolfi V, Cecchini F. Mobbing in Italy. European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions, EurWORK, European Observatory of Working Life, 2004.
3. Faure-Brac J. Cover story: A slow poison. Parliament of Australia, 08.05.2013 .
4. Leymann H. Mobbing and psychological terror at workplaces. Violence Vict 1990; 5(2): 119-126.
5. Olweus D. Aggression in the schools: bullies and whipping boys. Hemisphere Publishing Corporation, Washington 1978.
6. Bernabei A, Gebhardt E, Petrucci M. Psychiatric aspects in workers subject to mobbing. Med Lav 2005; 96(5): 432-439.
7. Sellier F. Mobbing – Psychoterror am Arbeitsplatz: Phänomen, Folgen und Analyse des Traumaverlaufs. Diplomarbeiten Agentur, Hamburg 1996.
8. Anna Jaworska. PIP: ok. 1200 skarg na mobbing w ciągu 9 miesięcy br. 03.11.2015.
9. Khoo SB. Academic Mobbing: Hidden Health Hazard at Workplace. Malays Fam Physician 2010; 5(2): 61-67.
10. Signorelli MS, Costanzo MC, Cinconze M, Concerto C. What kind of diagnosis in a case of mobbing: post-traumatic stress disorder or adjustment disorder? BMJ Case Rep 2013; 2013.
11. Bartyzel M, Łoza B, Grabowska A et al. Nowe formy cywilizacyjnej depresji i ich farmakologiczne leczenie. Neuropsychiatria 2016; 9(2): 59-64.
12. Elżbieta Pomaska. Była Prezes Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
13. KGP. Komenda Główna Policji. 02.11.2015.
14. OECD. Temporary employment. 01.07.2016 .
15. PTPA. Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.