Czy arteterapia może wspomagać proces leczenia zaburzeń depresyjnych? – studium przypadku Opis przypadku
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Arteterapia, rozumiana jako terapeutyczne oddziaływanie różnych dziedzin sztuki w procesie czynnej lub biernej aktywności twórczej, jest stosowana w terapii indywidualnej i grupowej w leczeniu chorób psychicznych, zaburzeń afektywnych, uzależnień, problemów w relacjach rodzinnych, trudnościach społecznych i emocjonalnych. W czasie pracy z pacjentem chorującym na depresję jego własna wypowiedź artystyczna może być pierwszym krokiem do nauki samoobserwacji i wglądu. W artykule opisano przypadek pacjentki po 60. r.ż., hospitalizowanej z powodu depresji w jednym ze szpitali centrum zdrowia psychicznego w województwie mazowieckim. Chora uczestniczyła w autorskim cyklu warsztatów indywidualnych „Ze sztuką ku zdrowiu”. W czasie zajęć przeprowadzonych z pacjentką założono stymulowanie procesów poznawczych i emocjonalnych chorej, zwrócono uwagę na pracę nad samooceną, zrozumieniem i akceptacją choroby, doświadczaniem lęku, uświadomieniem wypieranych treści, budowaniem pozytywnych relacji z innymi i zredukowaniem rozbieżności między ja realnym a ja powinnościowym pacjentki. Uzyskano rozładowanie negatywnych napięć, pogłębienie autorefleksji, zwiększyła się motywacja pacjentki do pracy nad sobą.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Copyright: © Medical Education sp. z o.o. License allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Address reprint requests to: Medical Education, Marcin Kuźma (marcin.kuzma@mededu.pl)
Bibliografia
2. Józefowski E. Arteterapia – praktyka oddziaływań artystycznych. Arteterapia 2010; 2: 2-8.
3. Karolak W. Rysunek w arteterapiach, twórczości i sztuce. Difin, Warszawa 2015: 16.
4. Łoza B, Chmielnicka-Plaskota A. Arteterapia II. Difin, Warszawa 2014: 13-18.
5. Pankiewicz P, Bielicka Ż, Lamparska E. Specyfika leczenia depresji wieku podeszłego. Psychiatria Polska 2003; XXXVI(6): 177-186.
6. Popek S. Twórczość artystyczna w wychowaniu dzieci i młodzieży. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1985: 30.
7. Rejczak T. Misja fundacji. Online: http://www.pokonaccien.pl (dostęp: 28.05.2018).
8. Szary A. Depresja? Nie czekaj z reakcją. Online: http://www.zdrowie-publiczne.info (dostęp: 28.05.2018).
9. Wolpert L. Depresja – złośliwy smutek. Jak rozpoznawać i leczyć. Muza SA, Warszawa 2001: 156.10.