The quarterly "Cardiology in Practice" (pol.: "Kardiologia w Praktyce") is a peer-reviewed scientific journal. "Cardiology in Practice" publishes review, original, case studies and other papers on the bcardiological issues, focusing on the practical aspects of the diagnosis and treatment of cardiovascular diseases. The author receives 5 points for publishing an article in its pages. We encourage you to submit: original papers, review articles, case reports, short messages, research letters, hypotheses, conference reports and letters to the editor. We guarantee quick publication. The journal does not charge for publication.

ISSN: 1643-9961        DOI: 10.24292/01.KwP

Vol 15 No 3-4 (2021)

SZANOWNI CZYTELNICY,

mam nadzieję, że zbliżamy się powoli do końca pandemii COVID-19. Z czasem tematy związane z epidemią będą zapewne znikać, jednak w tym numerze „Kardiologii w Praktyce” nie uniknęliśmy doniesienia na temat infekcji – polecam je Państwu serdecznie. W artykule pt. Kardiologiczne powikłania w zakażeniach wirusami SARS-CoV-2 oraz grypy – podobieństwa i różnice autorzy opisują następstwa infekcji wirusowych. Artykuł traktuje głównie o tym, czy powikłania po przechorowaniu COVID-19 są podobne do pogrypowych.

W pracy pt. Znaczenie suplementacji witaminami z grupy B u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego autorzy piszą o znaczeniu witamin w schorzeniach układu krążenia. Skupiają się tylko na witaminach z grupy B, ponieważ opisanie wszystkich zajęłoby zbyt wiele miejsca. Dodatkowo autorzy opisują działania prozdrowotne w kontekście licznych ostatnio zaleceń, szczególnie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Z kolei w artykule pt. Wydawałoby się zdrowi ludzie… Jak postępować według nowych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących zasad prewencji sercowo-naczyniowej? autorzy przybliżają zalecenia prewencji i ich praktyczne zastosowanie. Czy bagatelizować zalecenia u zdrowych, czy jednak wdrażać je wcześnie i intensywnie od początku? Wreszcie – czy zasady prewencji indywidualizować i uwzględniać charakterystykę kliniczną chorych? W ten temat wpisuje się leczenie zaburzeń lipidowych.

W pracy pt. Praktyczne aspekty i dodatkowe możliwości leczenia pacjentów z zaburzeniami lipidowymi – programy lekowe z zastosowaniem inhibitorów PCSK9 autorzy piszą, co zrobić, gdy w leczeniu nie wystarczają ogólnie dostępne leki, i jak skorzystać z programu lekowego NFZ leczenia zaburzeń lipidowych inhibitorami PCSK9.

Na łamach „Kardiologii w Praktyce” pojawiają się prace omawiające molekuły stosowane w terapiach kardiologicznych. Może się wydawać, że artykuły te nie wnoszą nic do wiedzy lekarzy praktyków, ale niekiedy zawierają informacje o ciekawych dodatkowych działaniach i cechach odróżniających różne preparaty. Właśnie taki charakter ma artykuł pt. Redukcja wahań ciśnienia za pomocą molekuły telmisartanu, w szczególności w kombinacji z antagonistą kanału wapniowego.

Wreszcie bardzo polecam Państwu artykuł pt. Lęk w kardiologii. Zastosowanie pregabaliny w leczeniu zaburzeń lękowych u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Nie muszę nikogo przekonywać, że leczenie towarzyszącego lęku niejednokrotnie może dać większą poprawę niż terapia samej choroby podstawowej.

Zapraszam Państwa do lektury

Jacek Lewandowski

Published: 2022-04-01

View All Issues