Szanowni Państwo,
w sierpniu tego roku rozpoczął się nowy rozdział w historii naszego czasopisma. „OphthaTherapy” zostało bowiem oficjalnie zakwalifikowane do naukowej bazy danych Scopus, obejmującej ponad 37 tys. poważnych czasopism naukowych z całego świata. Baza Scopus jest największą na świecie bazą bibliograficzną, indeksującą wyłącznie recenzowane publikacje naukowe, doniesienia konferencyjne i książki, a także patenty, opierającą się na ocenie niezależnych ekspertów z różnych dziedzin. „OphthaTherapy” jest drugim po „Klinice Ocznej” polskim czasopismem naukowym, które dostało się do tej prestiżowej bazy. Wpis był możliwy po spełnieniu wysokich wymagań dotyczących redagowania i poziomu czasopisma, ocenianych przez międzynarodową komisję.
W obecnym zeszycie „OphthaTherapy” mogą się Państwo zapoznać z pięcioma pracami dotyczącymi diagnostyki, leczenia zachowawczego oraz laseroterapii schorzeń siatkówki. Pierwsza z nich dotyczy znaczenia nowo opisanego objawu chorób siatkówki, tzw. hiperrefleksyjnych punktów zmiany, który można stwierdzić w badaniu OCT w takich schorzeniach jak AMD, cukrzycowy obrzęk plamki, teleangiektazje lub zamknięcie naczyń siatkówki, centralna surowicza chorioretinopatia oraz w zapaleniach błony naczyniowej. Bardzo ciekawa jest również praca poświęcona wpływowi właściwości biomechanicznych rogówki na wyniki i powikłania laserowej chirurgii refrakcyjnej.
Dział poświęcony terapiom zachowawczym otwiera praca dotycząca zastosowania pilokarpiny w leczeniu starczowzroczności. Obecnie wprowadzane są na rynek różne leki w postaci kropli, głównie parasympatykomimetyczne, mające zmniejszyć problemy związane ze starczowzrocznością, dlatego też praca ta na pewno będzie interesująca. Druga praca w tym dziale poświęcona jest zastosowaniu dekspantenolu w leczeniu schorzeń i urazów rogówki – dolegliwości, które są chlebem powszednim każdego okulisty.
W dziale Chirurgia i laseroterapia będą się Państwo mogli zapoznać z wynikami leczenia jaskry za pomocą cyklofotokoagulacji przeztwardówkowej, zastosowanej w dużej grupie pacjentów.
Życzę Państwu ciekawej lektury tych prac.
Redaktor Naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek E. Prost
Opublikowane: 2022-09-30