Koszty społeczne odroczonego terminu zabiegu usunięcia zaćmy z jednoczesnym wszczepieniem soczewki

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Andrzej Grzybowski
Arnold Maciejewski

Abstrakt

W Polsce wykonuje się ponad 200 tys. operacji usunięcia zaćmy rocznie. Niestety, liczba zabiegów jest stale niewystarczająca. Pomimo działań podejmowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kolejka pacjentów oczekujących na leczenie systematycznie się wydłuża. Obecnie na zabieg usunięcia zaćmy z jednoczesnym wszczepieniem soczewki oczekuje ponad 500 tys. chorych. Wśród nich są nie tylko osoby w zaawansowanym wieku, lecz także osoby aktywne zawodowo. Obie grupy chorych generują koszty pośrednie, które – jak się wydaje – nie są uwzględniane przez Ministerstwo Zdrowia. Wskazują one na konieczność stworzenia ułatwień w dostępie do operacji zaćmy dla pacjentów w wieku produkcyjnym.

Pobrania

Dane pobrania nie są jeszcze dostepne

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Jak cytować
1.
Grzybowski A, Maciejewski A. Koszty społeczne odroczonego terminu zabiegu usunięcia zaćmy z jednoczesnym wszczepieniem soczewki. Ophthatherapy [Internet]. 31 marzec 2016 [cytowane 22 listopad 2024];3(1):53-8. Dostępne na: https://journalsmededu.pl/index.php/ophthatherapy/article/view/593
Dział
Artykuły

Bibliografia

1. Władysiuk M, Szmurło D, Kostrzewska K et al. Koszty pośrednie w ocenie technologii medycznych. Metodyka, badanie pilotażowe i rekomendacje. HTA Consulting (na zlecenie INFARMA), Warszawa 2014.
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dz.U. z 2013 r., poz. 229.
3. NFZ – statystyka JGP [online: http://prog.nfz.gov.pl/app-jgp].
4. Pisma otrzymane przez autora z Narodowego Funduszu Zdrowia. Sygnatura 2202401.2520.2015.W.31606.JZ z dnia 6.11.2015 r.
5. Health at Glance 2015. OECD Indicators. OECD Publishing, Paris 2015.
6. Główny Urząd Statystyczny – portal informacyjny [online: http://stat.gov.pl].
7. NFZ – listy oczekujących [online: http://nfz.gov.pl/dla-pacjenta/listy-oczekujacych] .