Szanowni Państwo,
do naszych rąk trafił kolejny numer „Kardiologii w Praktyce”, a w nim, mam nadzieję, artykuły, które Państwa zainteresują. W pierwszym artykule dr Anny Kawińskiej-Hamali pt. Omówienie zagadnienia infekcyjnego zapalenia wsierdzia u chorego z implantowanym kardiowerterem-defibrylatorem jako powikłania infekcji zębopochodnej – na przykładzie przypadku edukacyjnego, w oparciu o wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego znajdziecie Państwo opis przypadku chorego z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia wraz z omówieniem postępowania zgodnego z zaleceniami ESC. Moje własne doświadczenia pokazują, że wciąż pomimo profilaktyki i poprawy higieny stomatologicznej IZW zdarza się stosunkowo często i wymaga szybkiego ustalenia właściwego rozpoznania. Przewlekłość diagnostyki, a co gorsza, brak diagnozy może skończyć się dla pacjenta źle.
W artykule Moniki Bargieł, Magdaleny Rostek-Bogackiej i Marka Kucha pt. Kiedy EKG nasuwa podejrzenie zatorowości płucnej? Zmiany w spoczynkowym zapisie EKG u chorych z ostrą zatorowością płucną omówiono zasady rozpoznania ekg zatoru płucnego. Jak piszą sami Autorzy, ekg jest tylko jednym z badań dającym podstawę do postawienia diagnozy, ale ponieważ jest to badanie proste i ogólnie dostępne, warto się nim posiłkować. Tym bardziej że w kontekście objawów klinicznych pozwala ono z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać ostre przeciążenie prawej komory.
Zawsze chętnie czytam artykuły poświęcone farmakoterapii. Tym razem warto zapoznać się z artykułem Radosława Grabysy pt. Nebiwolol – aktualne miejsce w terapii nadciśnienia tętniczego w różnych sytuacjach klinicznych. Doświadczenia ośrodka olsztyńskiego. Newibolol był już przedstawiany na łamach „Kardiologii w Praktyce”, ale to β-adrenolityk ciekawy i bardzo lubiany przez lekarzy w Polsce.
Z wielką przyjemnością polecam Państwu również artykuł Dariusza Naskręta i Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz pt. Ryzyko sercowo-naczyniowe w cukrzycy typu 2 a nowoczesna terapia. Stanowi on wspaniałe kompendium wiedzy dla kardiologa dotyczące farmakoterapii cukrzycy typu 2 ze szczególnym uwzględnieniem wpływu kardiologicznego poszczególnych grup leków hipoglikemizujących. Świetnym dopełnieniem tego artykułu jest praca Współistnienie cukrzycy typu 2 oraz przewlekłej niewydolności serca – nieprzypadkowe skojarzenie, autorstwa Romana Załuski i Marcina Grabowskiego. Autorzy wskazują na jednoznaczne związki patogenetyczne chorób układu krążenia oraz cukrzycy, a także na korzyści płynące z leczenia cukrzycy ze współistniejącą niewydolnością serca flozynami. Wreszcie Maja Brzezińska i Maciej Janiszewski w artykule pt. Jak zmieniła się rehabilitacja kardiologiczna na przestrzeni ostatnich 20 lat? piszą o postępie, jaki dokonał się na przestrzeni dekad w rehabilitacji chorych ze schorzeniami kardiologicznymi. Osobiście mam wrażenie, że wielu z Nas, koncentrując się na farmakoterapii i leczeniu zabiegowym, nie docenia tej części terapii. Moje wrażenia z rozmów z chorymi po rzetelnej rehabilitacji wskazują, że jest to bardzo skuteczna metoda leczenia, choć o „niepoliczonej” i nieopisanej w dużych badaniach efektywności.
Serdecznie zapraszam do lektury.
Jacek Lewandowski
Published: 2020-06-30