Nowe zalecenia ESC 2020 dotyczące kardiologii sportowej i podejmowania wysiłku fizycznego przez osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi – podsumowanie Artykuł przeglądowy
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Tegoroczny kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ogłosił wytyczne dotyczące uprawiania sportu przez osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi. Regularna aktywność fizyczna stanowi prewencję zarówno chorób kardiologicznych, jak i szeroko rozpowszechnionych w populacji ich czynników ryzyka: otyłości, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, podobnie jak Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca zdrowym osobom dorosłym regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności łącznie przez co najmniej 150 min w tygodniu. Pytania rodzą się w przypadku wysiłku intensywnego bądź uprawiania sportu wyczynowo przez pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Nie każdy rodzaj wysiłku (tlenowy/beztlenowy) i jego intensywność jest wskazany w poszczególnych stadiach zaawansowania konkretnej choroby. Artykuł zawiera podsumowanie wytycznych dotyczących uprawiania sportu, z naciskiem na wysiłek intensywny, przez pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, przewlekłą niewydolnością serca, wadami zastawkowymi, kardiomiopatiami, arytmiami, urządzeniami wszczepialnymi, wrodzonymi wadami serca, zapaleniem mięśnia sercowego i zapaleniem osierdzia. Opisano także podział wysiłku fizycznego w zależności od jego rodzaju i intensywności, metody odpowiedniej stratyfikacji ryzyka sercowo-naczyniowego oraz w konkretnych schorzeniach poszczególne parametry w badaniach dodatkowych, które należy ocenić przed dopuszczeniem pacjenta do podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego.
Pobrania
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.
Copyright: © Medical Education sp. z o.o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0). License (https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Address reprint requests to: Medical Education, Marcin Kuźma (marcin.kuzma@mededu.pl)
Bibliografia
2. WHO. Fact Sheet on Physical Activity: Global recommendations on physical activity for health. WHO Regional Office for Europe 2015.